„Waszym pierwszym zadaniem jest niesienie żywego Chrystusa do chorych” – mówił podczas dnia skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej biskup Krzysztof Włodarczyk.

Na zaproszenie Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa pozytywnie odpowiedziało kilkadziesiąt osób. – Do zadań centrum należy m.in. organizacja spotkań o charakterze modlitewnym i wspólnotowym dla różnych grup formacyjnych służby liturgicznej – przypomniał dyrektor ks. Karol Rawicz-Kostro, zwracając uwagę na potrzebę pogłębiania osobistej relacji miłości do Chrystusa i tych, wobec których nadzwyczajni szafarze służą. – Dotykacie Jezusa, który jest w Komunii świętej, więc wasza posługa w Kościele jest bardzo ważna – dodał bp Włodarczyk.

Centrum stanowiła Msza Święta w bydgoskiej parafii św. Jadwigi Królowej. Uczestnicy trwali także na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz wysłuchali konferencji. – Święty Ignacy z Loyoli uczył, by wszystko było „magis”, „więcej”, „bardziej”. Mówił: „Trzeba pragnąć i wybierać jedynie to, co nam bardziej pomaga do celu, dla którego jesteśmy stworzeni” – mówił ks. dr Mateusz Nowak, pytając o co chodzi w stylu życia opartym na magis? – Człowiek został stworzony dla Boga: do relacji z Bogiem i rozwijania się w niej. Bez tego jego życie jest niepełne – dodał.

Wiceoficjał Sądu Biskupiego Diecezji Bydgoskiej, którego biskup Krzysztof Włodarczyk mianował diecezjalnym duszpasterzem nadzwyczajnych szafarzy, nawiązał również do postaci bł. Carlo Acutisa, przypominając, że jego autostradą do nieba była Eucharystia. – Dzień skupienia jest organizowany po to, byśmy mogli pogłębić i uświadomić sobie wagę powierzonej nam posługi. Wszystko po to, by nie ulec rutynie, a wzrastać duchowo – dodał nadzwyczajny szafarz oraz kandydat na akolitę Dariusz Tkaczyk z bydgoskiej parafii NMP z Góry Karmel.

W całej diecezji bydgoskiej posługuje ponad trzystu nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski