„Bóg widzi całe nasze życie, przeszłość i przyszłość, jednocześnie dając nam w tym wolność.” – powiedział w bydgoskim kościele Świętej Trójcy bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji przewodniczył Mszy św. dla przedstawicieli terenowych biur Radia Maryja. Pierwsze takie miejsce w Polsce powstało właśnie przy wspomnianej wspólnocie w grodzie nad Brdą z inicjatywy, zmarłej w 2006 roku, Stefani Biernackiej. Było to dokładnie 26 kwietnia 1992 roku. – Jak wspominają współpracownicy biura, pomysł zrodził się w czasie ich modlitewnego skupienia w Górce Klasztornej – przypomniał proboszcz ks. prałat Bronisław Kaczmarek, dziękując świeckim za służbę na rzecz ewangelizacji.

Nawiązując do odczytanego słowa Bożego, bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że mówi ono o słabościach. Niekoniecznie rozumianych jako grzech, ale w znaczeniu swojej małości i niedoskonałości, bezsilności oraz bezradności. – Doświadczamy słabości, to część naszej ludzkiej natury, z którą czasem nie chcemy się pogodzić. Uciekamy więc w fałszywy obraz siebie, ukrywamy wady, zaprzeczamy im, wypieramy, a czasem może zbytnio je akceptujemy, nic nie robiąc, by wzrastać, zmieniać się, dojrzewać – mówił pasterz.

Z drugiej strony – według biskupa – człowiek nie może przez cały czas żyć lękiem słabości.

HOMILIA

Radio Maryja swoją pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 roku w Toruniu i Bydgoszczy. W niespełna trzy lata później uzyskało koncesję ogólnopolską. – W imieniu bydgoskich kół i biura Radia Maryja pragnę podziękować za Eucharystię i wygłoszone do nas słowo Boże. Księże biskupie: Bóg zapłać – powiedziała Maria Borysiak-Skorupka, która od 15 lat sprawuje opiekę nad pierwszym biurem rozgłośni. – Ksiądz biskup dał nam jasny plan na ten rok działalności – mówił redemptorysta o. Dawid Wilczyński CSsR, dziękując wszystkim za zaangażowanie w Radio Maryja.

O. DAWID WILCZYŃSKI CSsR

Tekst, nagrania, zdjęcia: Marcin Jarzembowski