03.04.2022

„Elementy budowania wspólnot” – to nazwa kursu, do udziału w którym chętne osoby zaprosiła Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Przemienienie” w Bydgoszczy.

W programie zaplanowano Mszę św. i uwielbienie w katedrze, a także konferencję w Domu Polskim, którą poprowadził Mariusz Mycielski, były członek Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. – Celem kursu jest pomoc grupom modlitewnym, by te mogły stać się wspólnotami, które będą miały realny wpływ na Kościół i środowiska lokalne – powiedział, dodając, że pomysłodawcy korzystają z doświadczenia dojrzałych wspólnot chrześcijańskich z całej Europy. – Poprzez wykłady, warsztaty i towarzyszenie, pomagamy grupom nazwać oraz wdrożyć elementy, niezbędne w funkcjonowaniu wspólnoty, niezależnie od jej duchowości – dodał Mariusz Mycielski.

Kurs opracowany jest przez Europejską Sieć Wspólnot ENC, a spotkanie nad Brdą miało charakter wprowadzający. – Grupy charyzmatyczne, oprócz spotkań modlitewnych, potrzebują także formacji. To propozycja na najbliższe dwa lata. Jednym z celów tego kursu jest ożywienie apostolskie istniejących już grup Odnowy i pogłębienie świadomości eklezjalnej wśród należących do nich osób – dodał koordynator wspólnot w diecezji bydgoskiej ks. Dawid Perlik.  

Na zaproszenie odpowiedzieli duszpasterze, liderzy oraz animatorzy wspólnot z diecezji bydgoskiej, toruńskiej i włocławskiej. W spotkaniu mogły również uczestniczyć osoby, które pragną budować nowe wspólnoty w swoich parafiach. Do tej pory z kursu skorzystały już wspólnoty w Gliwicach, Magdalence, Rzeszowie, Radomiu, Koszalinie, Opolu. Inicjatywie pobłogosławił biskup Krzysztof Włodarczyk.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Monika Chisińska

print