23.04.2022

Podczas koncertu Musica Spiritus Movens, melomani mogli usłyszeć partie wokalne w wykonaniu męskich głosów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W repertuarze pojawiły się pieśni i arie z klasyków muzyki europejskiej – Mozarta, Verdiego, Haydna. Z racji miejsca koncertu, jakim był Dom Polski, warto zwrócić uwagę na pieśń „Święty Piotr” Stanisława Moniuszki. Utwór został upubliczniony w jego „I Śpiewniku domowym”. Moniuszko wydał go w czasach zaborów, w celu propagowania ducha narodowego i katolickiego. W takim samym celu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ks. Malczewski wybudował Dom Polski. Wykonano ponadto polską pieśń Władysława Żeleńskiego „Zaczarowana królewna” do słów Adama Asnyka.

W koncercie wystąpili: prof. dr hab. Jacek Greszta (bas), Hubert Dzietczyk (bas), Tomasz Kornat (bas-baryton), Filip Lasota (bas-baryton), Sebastian Rutkowski (bas), Szymon Sobczyk (bas-baryton), Marek Kamola, Artur Pilch (fortepian).

Tekst i zdjęcia: ks. dr Mateusz Ziemlewski