30.07.2022

Wspomnienie śś. Marty, Marii i Łazarza zgromadziło w katedrze bydgoskiej członków Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu świętego Łazarza z Jerozolimy.

Msza Święta, w czasie której przekazano biskupowi ordynariuszowi w depozyt relikwie św. Łazarza, była zwieńczeniem dnia skupienia, jaki odbywał się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej. – Wartość ludzkiego życia nie jest zależna od posiadanego majątku – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, przywołując słowa Jezusa z Ewangelii: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia”.

Każdy z nas – jak zauważył biskup – stanie przed Bogiem boso, nie mając nic, bo to, co materialne, przeminie. Biskup Bydgoski przypomniał, że działalność Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy jest realizowana na trzech poziomach. Pierwszym z nich jest formacja członków, drugim pomoc charytatywna, a trzecim pielęgnowanie tradycji etosu rycerskiego. – Swoje istnienie członkowie odnoszą do Jezusa, Łazarza, Marii i Marty, którzy stworzyli specjalny klimat w domu w Betanii. Patron zakonu – św. Łazarz – przypomina, że i nas Jezus zaprasza, byśmy wstali, poszli i posługiwali, pocieszali tych, którzy na to czekają – powiedział, życząc zakonowi rozwoju i dziękując za prowadzone w Bydgoszczy Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza.

HOMILIA

 

Członkowie spotykają się raz w roku, by celebrować dzień patrona zakonu. – Zakonu, który motywuje swoich braci i siostry do życia w zgodzie z zasadami chrześcijańskiej wiary i miłosierdzia wobec innych – powiedział Krzysztof Polasik-Lipiński GCLJ-J. Wielki Przeor Polski dodał, że rozwój struktur jest potwierdzeniem, że i dzisiaj, istnieje potrzeba takiej działalności.

Podczas ubiegłorocznych obchodów święta patrona, które miały miejsce w Gnieźnie, podczas Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, Wielki Mistrz Zakonu JE Jan hrabia Dobrzensky z Dobrzenicz przekazał na ręce Wielkiego Przeora Polski dar – relikwię św. Łazarza, pierwszą i jedyną tego świętego w Polsce.

Specjalnie wykonany na tę okazję relikwiarz swoją formą nawiązuje do tego, który znajduje się na Cyprze. – Biskupie Krzysztofie, gospodarzu pięknej katedry, proszę  o przyjęcie pod opiekę doczesnej cząstki patrona Lazarytów. Pragnę  również wyrazić moją osobistą wdzięczność, że wyraziłeś zgodę na pełnienie funkcji Przeora Duchowego zakonu – podsumował Krzysztof Polasik-Lipiński GCLJ-J, dziękując za dotychczasowe pełnienie tej funkcji, obecnemu bp. seniorowi Janowi Tyrawie, który poprowadził dzień skupienia.

Projektem relikwiarza i koordynacją prac wykonawczych zajęła się Grażyna Bednarska. W realizację zaangażowały się firmy prywatne, a także Wikariusz Wielkiego Przeoratu Polski ks. prałat Wojciech Przybyła. – Na co dzień może jesteśmy niewidoczni, ale nasze drugie imię to służba tym, którzy potrzebują pomocy, są opuszczeni, zaniedbani, chorzy – powiedział.

Święty Łazarz uważany za największego przyjaciela Jezusa Chrystusa po jego zmartwychwstaniu udał się on na Cypr i był tam przez czterdzieści lat biskupem. Zagubiony grób świętego odnaleziono po pożarze kościoła w Larnace w 1970 roku. Wielki Mistrz otrzymał relikwię z tego grobu od kardynała Laszlo Paskaja w 2004 roku w darze dla Zakonu Lazarytów.

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print