11.09.2022

„Nie być obcymi, ale rzeczywistymi domownikami” – to według bp. Krzysztofa Włodarczyka wyzwanie dla każdej parafii. Wspólnota w Sicienku, której patronuje św. Andrzej Bobola, uczciła 50-lecie swego istnienia.

Biskup Bydgoski przypomniał, że termin „parafia” pochodzi z greckiego i oznacza: żyć w pobliżu, być sąsiadem, przebywać wśród kogoś. – Zauważcie, że nie ważne, czy ktoś jest stąd rodem, czy pochodzi z innego regionu. Jesteście wspólnotą sióstr i braci. Dosadnie opisuje to św. Piotr Apostoł, który mówi, że parafianie są „żywymi kamieniami” – dodał, wspominając m.in. kolejnych proboszczów, którzy organizowali duszpasterstwo w Sicienku.

Według bp. Włodarczyka, myśląc o parafii, należy pamiętać nie tylko o materialnej świątyni, ale o domach i rodzinach, które ją współtworzą. – Chodzi nie tylko o posprzątany i piękny kościół, ale przede wszystkim o zamieszkały. Tylko miejsce, które ma swego gospodarza, może być domem Boga – mówił, dodając, że do rozwoju wspólnoty konieczna jest Eucharystia i z niej wypływająca miłość oraz kapłan, którego porównał do „kapitana i sternika statku”.

Jak dodał bp, kościół, parafia, całe bogactwo życia chrześcijańskiego w Sicienku, dla wiernych stały się bliskie, zwyczajne i normalne. – I dobrze, bo takie właśnie jest życie, zasiane i zakorzenione w Bogu.

Parafia w Sicienku została erygowana 10 września 1972 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego. – Pamiętam, jak po wojnie odbywały się pierwsze nabożeństwa katolickie, kulturalne, uczenie się sztuk teatralnych, jasełek, utworzono chór. Parafianie dbali o to, by Kościół jak najokazalej wypełniał swoją posłanniczą rolę. I tak jest do dziś. Co by było, gdyby świątyń zabrakło? Gdy obecnie zawisły nad światem ciemne chmury, Kościół jest ostoją i nadzieją, że dobro zwycięży zło – dodała parafianka, cytując słowa, napisane przez męża Edwarda, który jest rodowitym mieszkańcem Sicienka.

Na zakończenie uroczystości kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, a zarazem jeden z poprzednich proboszczów parafii w Sicienku ks. prałat Grzegorz Nowak, odczytał list Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Natomiast Biskup Bydgoski poświęcił zegar na wieży kościoła i pamiątkową tablicę w kruchcie. – Naszą wdzięczność powinniśmy skierować ku Panu Bogu, Jego miłosierdziu, dobroci, cierpliwości, łaskawości, która sprawiła, że tu jesteśmy – dodał proboszcz ks. Krzysztof Danowski.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print