13.09.2022

„Jestem przekonany, że obecność sióstr w Polsce jest działaniem Ducha Świętego” – powiedział bp Thomas Vazhapilly z Indii. Emerytowany biskup Mysore wziął udział w zakończeniu obchodów 100-lecia urodzin założycielki Zgromadzenia Sióstr Służebnic Prawdy Bożej Katechetek Rodzin – Matki Reginy Woronieckiej.

Zakonnice pracują w Indiach na terenie różnych diecezji, a także w Niemczech, Włoszech i Polsce. W Bydgoszczy swoją posługę wykonują w rezydencji biskupa ordynariusza, w Domu św. Jana Pawła II dla księży emerytów, a także angażując się w dzieła miłosierdzia Caritas.

Matka Regina Woroniecka urodziła się 12 września 1921 roku w Bydgoszczy. W 1943 roku wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie po ukończeniu formacji podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii romańskiej i archeologii.

W 1969 roku poprosiła o możliwość wyjazdu na misje. Została posłana do Grecji, gdzie pracowała do 1971 roku wśród ubogiej ludności Aten. Na krótki czas dojechała także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa, razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską. Następnie siostra zwróciła się z prośbą o wyjazd do Indii. Tam najpierw podjęła pracę wśród najuboższych w miejscowości Prakashpalayam. Podczas posługi wśród zaniedbanych rodzin chrześcijańskich postanowiła za swój priorytet (później charyzmat zgromadzenia) uczynić ewangelizację w rodzinach.

W 1977 roku Matka Regina zdecydowała się pozostać na stałe w Indiach i utworzyła w Mariapura, w diecezji Mysore, nowe zgromadzenie o charakterze narodowym. Zgromadzenie Satyaseva Catechist Sisters of the Families uzyskało aprobatę Kościoła. – Nie poznałem osobiście założycielki, ale w czasie, kiedy byłem rektorem seminarium, raz do niej telefonowałem. Matka miała rozeznanie, by służyć ubogim. W tym celu podjęła pracę w najodleglejszych wioskach. Dzisiaj siostry realizują swój charyzmat również w Polsce, prowadzą ewangelizację, docierają do rodzin i potrzebujących – dodał bp Thomas Vazhapilly. – Pamiętam naszą matkę, z którą miałam okazję mieszkać i pracować. To pod jej opieką przeszłam formację, za którą jestem wdzięczna. To osoba kochająca Boga i człowieka. Ona zawsze była gotowa, by pomagać – dodała  s. Vinaya. – Odwiedziliśmy Pokrzywno, w którym znajduje się grób, jak i miejsce jej chrztu, czyli Grudziądz. Za nami Msza św. w katedrze bydgoskiej w intencji beatyfikacji Matki Reginy – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła, dzięki którego staraniom, przy wsparciu bp. Jana Tyrawy, siostry mogły przyjechać do Bydgoszczy.

Biskup Thomas Vazhapilly spotkał się z bp Krzysztofem Włodarczykiem. – Dziękuję siostrom za dobro, które czynią – dodał bp Włodarczyk, oferując pomoc diecezji w zainicjowaniu dokumentu i procesu beatyfikacyjnego Matki Reginy Woronieckiej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print