14.12.2022

„Dla naszego Boga każdy człowiek jest bliski, ma niepowtarzalną godność” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w bydgoskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. 

Przewodniczył on 13 grudnia Mszy św. dziękczynnej w 30. rocznicę powstania wspólnoty na Wyżynach. – Wasz kościół, parafia, całe bogactwo życia chrześcijańskiego stało się bliskie, zwyczajne, normalne. I dobrze, bo takie właśnie jest życie, zasiane i zakorzenione w Bogu – zwyczajne i normalne – mówił.

„Nasz Bóg umie liczyć tylko do jednego” – cytował Andre Frossarda, francuskiego pisarza, cudownie nawróconego na chrześcijaństwo. – Co chciał przez to powiedzieć? To, że dla naszego Boga nie ma mas, klas, tłumów. Dla naszego Boga każdy człowiek jest bliski, ma niepowtarzalną godność. Także maleńkie dziecko pod sercem matki, umierająca w hospicjum kobieta – są chciani przez Boga – dodał.

Do rozwoju wspólnoty parafialnej – jak zauważył – konieczna jest Eucharystia i wypływająca z niej miłość. Dodał, że jednym z warunków jej przetrwania jest podporządkowanie się „kapitanowi”, czyli proboszczowi, dziękując w tym miejscu ks. kanonikowi Józefowi Orchowskiemu oraz wszystkim kapłanom, którzy tworzyli i tworzą historię bydgoskiego sanktuarium.

Podczas rozważań nie zabrakło również odwołania do tytułu parafii. – Chciałbym podziękować Bogu przede wszystkim za dar imienia, które nosicie. Imienia, które Was określa – Matki Bożej Fatimskiej. Maryja, świadek wiary, pragnie zaprosić́ dzieci z Fatimy do głębokiej ufności Panu, Jego planom. Zaprasza do niej też każdego z nas. Wierzycie w Boga – pyta dzisiaj Maryja. W odpowiedzi powinniśmy krzyczeć: Panie, przymnóż̇ nam wiary. Daj nam wiarę̨ taką, jaką miała Maryja. Daj wiarę̨ dzieci fatimskich – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Parafia Matki Bożej Fatimskiej powstała 30 lat temu w czasie obchodów 75. rocznicy objawień w Cova da Iria w Fatimie. Dekret ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego, erygujący wspólnotę, nosi datę 8 grudnia 1992 roku.

Proboszcz, ks. kan. Józef Orchowski, mówiąc o istotnych momentach z życia wspólnoty, zaprezentował statystykę, związaną z „duchowymi owocami” parafii. Przez trzy dekady zostało ochrzczonych 2225 dzieci, zawartych 627 małżeństw sakramentalnych. Sakramentu bierzmowania udzielono 2761 osobom. Warto także podkreślić, że w parafii trwa całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Eugeniusz Reszkowski

print