22.01.2023

Wykonawcy z Bydgoszczy, Brzozy, Łobżenicy, Murowańca, Przyłęk, Strzelec Górnych i Zakrzewa wzięli udział w pierwszej odsłonie Festiwalu Zespołów Muzycznych Diecezji Bydgoskiej.

Miejscem wydarzenia, a zarazem koncertu galowego „Kolędujmy Małemu”, było Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Bydgoszczy. – Dla dzieci i młodzieży była to nie tylko okazja do budowania „muzycznej rodziny”. To także moment prezentacji talentów, ich rozwijania i odkrywania piękna muzyki sakralnej – powiedział dyrektor CEF-u ks. dr Paweł Hoppe.

Pomysłodawcy podkreślali, że w życiu człowieka muzyka wciąż odgrywa ogromną rolę. Potrafi łączyć, budować wartości, tworzyć przyjaźnie. – Cieszymy się, że do pierwszej edycji zgłosiło się jedenaście zespołów dziecięcych, które na co dzień swym śpiewem i grą angażują się w liturgię w swoich parafiach – dodała prowadząca dr Katarzyna Szewczyk. – Udział w festiwalu jest dla nas okazją do poznania innych zespołów, przedstawienia umiejętności i owoców kilkumiesięcznych prób – mówi Agnieszka Szykanowska, prowadząca scholę w bydgoskiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej.

Według ks. Łukasz Kucharskiego, odkrywanie piękna muzyki, to nic innego, jak zbliżanie się do Tego, który obdarza talentami. Zaprasza również do ich pomnażania. – Sam repertuar kolędowy jest w polskiej tradycji nieocenionym skarbem teologicznym, kulturowym i narodowym. Żaden inny kraj nie może poszczycić się tak wielkim bogactwem śpiewów, które przypominają o wielkiej miłości Boga do człowieka – dodał przewodniczący Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Bydgoskiej.Festiwal jest inicjatywą, która łączy miłośników muzyki religijnej i chrześcijańskiej. Pozwala spotkać się dzieciom i młodzieży z różnych parafii, które śpiewają dla Boga całym sercem – dodała Agata Pufal, prowadząca scholę dziecięcą przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. 

Już 1 kwietnia w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja odbędzie się druga odsłona festiwalu,  poświęcona tematyce pieśni pasyjnych, wykonywanych przez chóry i schole liturgiczne.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Mateusz Miernik/CEF

 

print