12.03.2023

„Bóg pragnie, abyśmy Go pragnęli!” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Katedra bydgoska św. Marcina i Mikołaja była miejscem Mszy Świętej, w czasie której udzielił on posługi akolitatu siedmiu alumnom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Przed obliczem Matki Bożej Pięknej Miłości modlili się moderatorzy oraz klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej, poznańskiej, diecezji bydgoskiej, kaliskiej, rodziny i wierni. – Spotkanie Samarytanki z Jezusem może wydać się sprawą przypadku. W rzeczywistości był to przejaw precyzyjnej Opatrzności – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, nawiązując do słów z Ewangelii.

Wracając do wydarzenia, jakie działo się wówczas przy studni, biskup dodał, że Bóg, „pragnący nas i naszego szczęścia, chce, byśmy i my Go pragnęli”. Podkreślił zarazem, że opowieść o Samarytance jest obrazem tego, jak powinna wyglądać modlitwa. – Ona zaczyna się od wyjścia z domu. Wychodzę jak Samarytanka, z pustym dzbanem. Zanim ja zechcę, On już czeka – mówił, zachęcając, by czerpać ze Źródła.

„Jezus – przypomniał bp – rzekł do Samarytanki: Daj mi pić! Oddaj mi to wszystko, czym żyjesz i proś, a Ja zaspokoję wszystkie pragnienia, uleczę choroby, zaradzę problemom” – Gdy otworzymy się na to Boże działanie, modlitwa może owocować – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że jednym z owoców prawdziwego spotkania z Jezusem, jest poznanie siebie. – Jezus zna każdy szczegół naszego życia, ale nie wyrzuca naszych niepowodzeń. Jak dobry nauczyciel prowadzi rozmowę tak, byśmy sami zobaczyli, co jest nie tak, co trzeba poprawić. Pokazuje prawdę, bo dobrze wie, że ona nas wyzwoli. Wraz z nią przychodzi pokój serca, poczucie bycia kochanym bezgranicznie – mówił.

Po homilii bp udzielił posługi akolitatu siedmiu alumnom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Akolita jako nadzwyczajny szafarz może zanosić Komunie świętą chorym, gdy brakuje kapłanów i diakonów. Jest przeznaczony do służby ołtarza, ma obowiązek zgłębiać prawdy wiary dotyczące tajemnicy Eucharystii oraz otaczać ją czcią i szacunkiem.

Akolitami stali się m.in. dwaj klerycy diecezji bydgoskiej. – Ta służba i bliskość ołtarza mają jeszcze bardziej mnie przemieniać na wzór Chrystusa, bym był dla ludzi jak światło, które wskazuje drogę do Zbawiciela i towarzyszy im poprzez udzielanie Jego Ciała w czasie Mszy św. i w posłudze chorym – powiedział alumn IV roku Radosław Korzeński z parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. – Posługa akolitatu to dla mnie nie tylko kolejny krok w formacji ku kapłaństwu, ale ogromny dar i odpowiedzialność. Dzięki niej jeszcze bardziej będę mógł służyć Bogu oraz wiernym, spragnionym eucharystycznego chleba – dodał alumn IV roku Kamil Łęt z parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Ofiary zebrane w czasie Mszy św. zostaną przekazane na odbudowę katedry w tureckim mieście Iskenderun, gdzie proboszczem jest ks. Dariusz Dogondke, kapłan archidiecezji poznańskiej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print