18.03.2023

Zakończyła się podróż laureatów diecezjalnego konkursu „Liturgia Benedicta” do Rzymu, Asyżu oraz Castel Gandolfo, którym towarzyszyły osoby związane z Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej. Uczestnicy złożyli na grobie papieża Benedykta XVI „różę wdzięczności” za dar jego pontyfikatu i nauczania.

W czasie aż sześciodniowej pielgrzymki do Włoch, pątnicy odwiedzili miejsca związane z papiestwem i czasami starożytnymi. Codzienne wędrówki doprowadziły ich do Katakumb św. Kaliksta, bazylik większych, barokowych kościołów Rzymu oraz Zatybrza. Msze Święte celebrowano w kaplicach Grot Watykańskich, przy relikwiach św. Jana Pawła II, a także w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu.

Przy grobie Carlo Acutisa uczestnicy zawierzyli również jego wstawiennictwu wszystkich członków Centrum Formacji Liturgicznej, któremu patronuje młody błogosławiony. Pielgrzymi ostatniego dnia mieli możliwość udziału w liturgii pokutnej, celebrowanej przez Franciszka w jednym z rzymskich kościołów, w ramach inicjatywy „24 godziny dla Pana”.

Była to już czwarta podróż, którą do Wiecznego Miasta odbywali laureaci diecezjalnego konkursu „Liturgia Benedicta” – o teologii liturgii Benedykta XVI. – Wyjazd był owocny w doświadczenia duchowe, kulturowe, a także kulinarne. Bardzo się cieszę, że mogłem tam pojechać. Tym bardziej, że odwiedziliśmy miejsca na co dzień niedostępne, a bardzo ciekawe i piękne – powiedział zwycięzca konkursu Maciej Jazdon, na co dzień uczeń VI LO w Bydgoszczy. – Odbyłem pielgrzymkę do miasta, w którym bije serce Kościoła. Wizyty w zapierających dech w piersiach bazylikach, zwiedzenie Asyżu, przejście przez katakumby, w których składano pierwszych chrześcijan, stanowiły dla mnie okazję do poznania źródeł naszej świętej wiary – dodał kolejny z laureatów, uczeń V LO w Bydgoszczy, Jakub Dekowski.

Tekst: oprac. MJ
Zdjęcia: CFL

print