04.11.2023

Dokładnie 113 osób uczestniczyło w czwartym turnieju cyklu Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie. Przy jednej z szachownic zasiedli biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk i dyrektor placówki Mirosław Donarski.

Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa – to cykl turniejów odbywający się od siedmiu lat. Tegoroczna edycja, która gromadzi dzieci i młodzież w wieku od 5 do 20 lat, składa się aż z 15 spotkań. Każdy turniej jest osobno nagradzany i punktowany, a dodatkowo prowadzona klasyfikacja generalna indywidualna i drużynowa szkół. Zawody odbywają się w grupach: klasy 1-3 szkół podstawowych i przedszkola, klasy 4-6 szkół podstawowych oraz klasy 7-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Organizatorem zawodów jest Arkadiusz Matczyński, rodzic, który wraz z synem Mariuszem i żoną Małgorzatą propagują tę królewską grę. Liga powstała jako społeczna inicjatywa oddolna i przyciąga na każdy turniej ponad stu młodych zawodników. Więcej na stronie edukacjaprzezszachy.pl 

Szkoła w Łochowie słynie także z własnego turnieju szachowego, rozgrywanego od 2011 roku pod patronatem Janiny Sylwestrzak – córki Mariana Rejewskiego, wybitnego matematyka, kryptologa, bydgoszczanina, który w 1932 roku złamał szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Jego prace miały znaczący wpływ na losy drugiej wojny światowej. – Jesteśmy w szkole, która ma tradycje szachowe – mówił dyrektor. Mirosław Donarski dodał również, że w przyszłym roku placówka będzie obchodzić jubileusze – 25-lecia nadania imienia Jana Pawła II i setną rocznicę polskiej szkoły w Łochowie. – „Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka” – to nasze motto, które staramy się na co dzień realizować – dodał, nawiązując do słów papieża Polaka. 

Do uczestników przyjechał bp Krzysztof Włodarczyk, któremu nie jest obca gra w szachy. – Podziwiam tych, którzy przygotowują ten turniej, a jeszcze bardziej jego uczestników – dzieci i młodzież. Gratuluję zapału do gry. Patronuje wam św. Jan Paweł II, który lubił grać w szachy. Papież, który rozwijał swój umysł w wielu dziedzinach, służąc innym. Patrząc na szachistów, zawsze powtarzam, że jest to jedna z dyscyplin, gdzie muszą być mocno zaangażowane umysł i rozum. Poza tym jest to spotkanie z drugim człowiekiem, w tym przypadku z przeciwnikiem. Natomiast zawsze siada przed nami kolega, koleżanka, ktoś z kim się spotykamy, drugi człowiek, więc mamy również ten wymiar budowania więzi i relacji – powiedział biskup bydgoski, podkreślając, że mimo wyników, każdy w pewnym sensie jest zwycięzcą.

Celem turnieju jest popularyzacja gry szachowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłonienie najlepszego zawodnika w poszczególnych kategoriach, podniesienie poziomu gry. – Cieszę się, że po raz kolejny możemy gościć w Łochowie na zaproszenie dyrektora szkoły – dodał organizator Arkadiusz Matczyński. – Szachy są grą, która rozwija umysł, pasje. Poza tym to bardzo fajna zabawa – powiedziały Kornelia Kilichowska i Marta Witkowska.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print