10.11.2023

Święty Jan Paweł II mówił: „Tu, w tej części Europy, słowo wolność nabiera szczególnego znaczenia. Znamy smak niewoli, smak wojny i niesprawiedliwości”.

Te słowa towarzyszyły wspólnocie Zespołu Szkół Katolickich – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy, która w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczciła wszystkich walczących i poległych za Ojczyznę.

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracyjni zebrali się w szkolnej kaplicy, by pomodlić się w intencji Polski i Polaków – poległych w jej obronie, niewinnych ofiar, wszystkich zmarłych i żyjących. 

„Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał o symbolicznej godzinie – 11.11. Hymn śpiewany przez wspólnotę katolika poprzedził inscenizację przygotowaną przez koło teatralne i chór. Na szkolnej scenie odbyła się swego rodzaju lekcja historii. Zostały przedstawione losy narodu od XVI w. do odzyskania wolności. – Krzyże, kajdany, biel, czerwień – w tych symbolach ukryła się nasza historia. Za każdym z tych znaków stała jednak wiara w Polaków – powiedział dyrektor szkoły ks. dr Waldemar Różycki.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Tekst: Aneta Tabin
Zdjęcia: Przemysław Gołata, Oliwier Stranz

print