26.11.2023

„Ta nagroda jest dla mnie zachętą, by czynić jeszcze więcej dobra. Upewniła mnie w tym, że chcę być wolontariuszem, służąc innym” – mówił Filip Ruciński. Znalazł się on w gronie osób, które doceniono podczas gali wolontariatu Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Miejscem spotkania 25 listopada był bydgoski Pałac Młodzieży. Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła, odczytując list bp. Krzysztofa Włodarczyka, który życzył wszystkim d świętowania, wyrażając wdzięczność wolontariuszom za ich bezinteresowną służbę.

W gali uczestniczyli przedstawiciele osiemnastu Parafialnych Zespołów Caritas – wśród nich świeccy oraz księża, którym wręczono podziękowania. Dyplomy m.in. z rąk Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty otrzymali opiekunowie Szkolnych Kół Caritas. Mówiąc o różnych rodzajach służby Marek Gralik w sposób szczególny podkreślił tę, za którą nie otrzymuje się zapłaty.

Caritas Diecezji Bydgoskiej wyróżniła 23 wolontariuszy. Wolontariuszem roku została Emilia Teske z Zespołu Szkół nr 19 im. Synów Pułków w Bydgoszczy. Druga nagroda trafiła do Filipa Rucińskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy. – Jestem bardzo zaskoczony, a zarazem ogromnie szczęśliwy – przyznał. – Filipa wyróżniłam za jego ogromne poświęcenie, ale przede wszystkim za chrześcijańskie podejście i życie wartościami. Filip spełnia się w Szkolnym Kole Caritas. Spotkania pomogły mu poczuć się potrzebnym, a tym samym otworzyć na innych – powiedziała jego opiekunka Sławomira Olejniczak.

Nagrodę w wysokości tysiąca złotych za realizację projektu diecezjalnego pn. „Kto jeśli nie ja, pomagać innym ma”, otrzymało Szkolne Koło Caritas z SP 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią. – Jestem dumna z moich dzieci. Było mi bardzo miło być z nimi na scenie i razem odbierać tę nagrodę – powiedziała dyrektor placówki Anna Maćkowska. – Nagrodę dedykujemy naszej wolontariuszce, dziesięcioletniej Izabeli, którą wczoraj odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku. Chciała być dziś z nami i wierzymy że jest – powiedziała Katarzyna Dobosz, opiekun Szkolnego Koła Caritas od piętnastu lat, a zarazem prowadząca galę.

Dokonano także rozstrzygnięcia konkursu pn. „Każdy wolontariusz świętym może być”. – Chodziło w nim o wskazanie pozytywnych wzorców postępowania, wzmacnianie świadomości istnienia dobra w każdym człowieku, ukazanie rezultatów swojej służby jako wolontariusza Szkolnego Koła Caritas. Nasi wolontariusze mogli swoimi talentami wykazać się w kategoriach: fotograficznej, plastycznej, literackiej i multimedialnej – powiedziała koordynator wolontariatu Caritas s. Aleksandra Mikołajczak ISMM, dziękując wszystkim za przybycie oraz zaangażowanym w przygotowanie gali.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Maja Dobosz

print