26.11.2023

„Śpiew oraz treści w nim zawarte, unosiły nasze serca. Zjednoczyły nas także jako wspólnotę” – powiedział 25 listopada w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni bp Krzysztof Włodarczyk z okazji 20-lecia Chóru Akatyst.

Działa on przy parafii Wniebowzięcia NMP od listopada 2003 roku i skupia dziewczęta w różnym wieku. Dynamiczny zespół prowadzi ożywioną działalność muzyczną w regionie. – To okazja, by nie tylko podziwiać te drogocenne perły wyłowione przez panią dyrygent. To okazja do gratulacji za dokonania, podziękowania za ciężką pracę – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany, od klasyki po muzykę popularną, co pozwala na zaspokojenie zróżnicowanych gustów, jak i zdobycie szerokiej publiczności. Dzięki wysokiej jakości wykonania zespół zdobył uznanie w środowisku zarówno lokalnym, jak i na arenie ogólnopolskiej. – Jubileusz 20-lecia naszej działalności artystycznej to wyjątkowe wydarzenie, które jest zwieńczeniem ciężkiej pracy, poświęcenia i pasji – powiedziała dyrygent Agnieszka Maciejewska. – Dziękuję chórzystkom, że dały się zaprosić. To jest także piękna ewangelizacja, przepowiadanie słowa Bożego, głoszenie Jego chwały i zapraszanie do relacji z Nim – mówił dalej bp Krzysztof Włodarczyk, życząc wszystkim wytrwałości, sił i entuzjazmu.

Chór Akatyst został zauważony podczas konkursów i festiwali. Wyjeżdżał doceniony m.in. z wydarzeń, które się odbywały w Chełmnie, Łomży i Słupsku. Nagrał również autorską płytę z okazji Bożego Narodzenia.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Robert Koniec

print