03.02.2024

Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II był miejscem balu, jaki zorganizowano z okazji 50-lecia Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

Zanim uczestnicy pojawili się na parkiecie, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. Dariusz Białkowski, przez wiele lat związany ze szkołą, dzisiaj pełniący posługę proboszcza katedry w tureckim Izmirze. Natomiast homilię wygłosił prefekt – ks. dr Łukasz Boruch.

Małżonkowie Agnieszka i Rafał Staszewscy, pełniący posługę pary diecezjalnej Domowego Kościoła, zauważyli, że „jest wiele powodów do dziękczynienia, które miały miejsce w ciągu tych pięćdziesięciu lat”. – Wydarzyło się wiele nawróceń, umocnień sakramentalnych związków małżeńskich oraz innych Bożych łask, rozlanych dzięki wspólnocie Domowego Kościoła” – dodali.

Zabawę dla dzieci i dorosłych poprowadził utalentowany wodzirej „Mariaczii”. Przygotowane zostały liczne atrakcje, które sprawiły, że bal był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Na stole pojawił się także tort jubileuszowy. – Wydarzenie to było nie tylko okazją do świętowania 50-lecia Domowego Kościoła, ale także do integracji i spędzenia czasu w gronie rodzin, które w sposób szczególny wybrały Chrystusa, jako Pana i Zbawiciela, by stał się On ich szczególnym domownikiem – dodał moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. Paweł Rybka.

Dzieci przybyły na bal w strojach nawiązujących do tematyki „zawodów”. Maluchy mogły przebrać się na przykład za lekarzy, strażaków, czy tancerki, co dodatkowo wzbogaciło atmosferę imprezy.

Z uczestnikami spotkał się także bp Krzysztof Włodarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, życząc wszystkim pięknego czasu zabawy i integracji.

Duchowość małżeńska, proponowana w ramach Domowego Kościoła, jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych, nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to: codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem, codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Rodziny Domowego Kościoła spotykają się w tzw. kręgach (liczących od 4 do 7 małżeństw) w jednym z ich domów. Jedno z małżeństw staje się parą animatorską. Nad spotkaniami czuwa ksiądz moderator.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski/ks. Paweł Rybka
Zdjęcia: Organizatorzy

print