09.02.2024

Efekty działalności Diecezjalnego Studium Organistowskiego można była usłyszeć podczas koncertu, który odbył się w bydgoskim Domu Polskim. Miejsce to jest siedzibą szkoły organistowskiej.

Program zawierał trzy bloki, które były „odbiciem” trzech kierunków, prezentujących wszechstronne kształcenie organistów. W pierwszej części zabrzmiał najpiękniejszy instrument – głos ludzki. Schola słuchaczy studium zaprezentowała introit oraz communio z mszy żałobnej „Requiem” i trzy antyfony maryjne. W kolejnej części odbiorcy mogli usłyszeć prezentacje fortepianowe, począwszy od utworów Jana Sebastiana Bacha, by później odbyć muzyczną podróż przez wieki, aż do czasów współczesnych. Koncert zwieńczyły utwory na organach, które Mozart nazywał „królem wśród instrumentów”.

Podczas koncertu wystąpili pedagodzy, słuchacze a także ubiegłoroczny absolwent studium – Szymon Kamiński – który swoją edukację kontynuuje w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

W wydarzeniu uczestniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, który zwrócił się w słowach wdzięczności do pedagogów i słuchaczy. Szczególne wyrazy uznania popłynęły w stronę pierwszego dyrektora studium ks. Janusza Tuska, któremu szkoła zawdzięcza 20 lat troski i starań o dzieło kształcenia organistów. – To piękny czas, w którym przemówiło to, co nas łączy, czyli piękno i siła muzyki. Za to, co dzieje się w studium, które kształci w dwóch specjalnościach kantor i organista, za ludzi wspierających, jesteśmy dziś bardzo wdzięczni, a ten koncert był tego dowodem – podsumował ks. Łukasz Kucharski, dyrektor Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Maciej Malicki

print