12.02.2024

„Z serca osoby, zmagającej się̨ z cierpieniem oraz śmiercią̨, wyrywa się̨ przede wszystkim prośba o obecność́, wsparcie w godzinie próby” – powiedział w Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz dodał, że „jest to prośba o pomoc w zachowaniu nadziei wówczas, gdy wszystkie ludzkie zawodzą̨”. Pasterz przewodniczył mszy św. z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego, udzielając jednej z pacjentek sakramentu bierzmowania. – W ponad trzydziestoletniej historii naszego hospicjum jest to chwila szczególna i niepowtarzalna, a zarazem wielka radość – dodał dyrektor ks. prałat Józef Kubalewski.

W czasie homilii bp Włodarczyk podkreślił rolę personelu oraz wolontariuszy, którzy czuwają przy nieuleczalnie chorych i umierających. – Mają oni do odegrania wielką rolę, zarówno w odniesieniu do nieuleczalnie chorego, jak i wobec jego rodziny. Stają wobec cierpienia, uzbrojeni czasami tylko w gotowość do słuchania. Nieraz spędzają wiele godzin przy łóżku chorego, słuchając jego zwierzeń i zaspokajając potrzebę̨ bliskości przyjaznej osoby. Niosą pomoc rodzinie, dla której choroba bliskiej osoby jest szczególnie trudnym okresem – dodał.

Na zakończenie biskup podziękował wszystkim, którzy realizują swoim życiem słowa samego Jezusa: „Zaprawdę̨, powiadam wam: Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. – Ojcze biskupie, dziękuję za udzielenie sakramentu – powiedziała pani Barbara, która przyjęła sakrament bierzmowania.

Każdy z podopiecznych hospicjum – także tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii – otrzymał okolicznościowy upominek. Z każdym spotkał się również bp, udzielając im pasterskiego błogosławieństwa.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print