22.02.2024

Czterdzieści lat – dokładnie tyle mija od czasu, w którym po raz pierwszy przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce w Górce Klasztornej po raz pierwszy wystawiono Misterium Męki Pańskiej.

W 1984 roku ówczesna młodzież wraz z ks. Janem Czekałą MSF po wystawieniu jasełek, myślała o zrobieniu czegoś więcej. Zaczęła się spotykać ze swoim opiekunem, by czytać Romana Brandstaettera, Ewangelie i tak powstał pomysł stworzenia misterium w plenerze. Do jego realizacji potrzeba było nie tylko wielkiej pracy, determinacji, ale pomocy całej parafii. Plany i marzenia przerodziły się w dzieło na miarę wielkich misteriów w Europie (Europasion).

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej zostanie w tym roku wystawione: 16, 17, 23, 24 marca. Rozpocznie się zawsze Mszą św. o godz. 14 00, zakończy ok. godz. 17 30. – Tegoroczne wydarzenie, jest dla nas mobilizacją sił w trudnych czasach. Toczące się wojny i męczeństwo wielu ludzi, skłania nas nie tylko do refleksji, ale przede wszystkim do czynów i modlitwy. Stąd w czasie trwania misterium wzbudzimy intencje wszystkich, którzy prosili nas o wsparcie w tym szczególnym miejscu. Będziemy modlić się o pokój na świecie, pamiętać o męczennikach góreckich – Misjonarzach Świętej Rodziny – którzy zostali zamordowani w 1939 roku, jak również o wszystkich, co zginęli w toczących się wojnach – mówi rzecznik prasowy misterium, ks. Janusz Jezusek MSF.

To dla Górki Klasztornej również czas wielkiej nowenny, która jest przygotowaniem do 950. rocznicy objawienia Matki Bożej. – To także 40. rocznica utworzenia misterium przez okoliczną ludność, jak i 40. rocznica pielgrzymki góreckiej na Jasną Górę – dodaje ks. Janusz Jezusek MSF.

Pytania w sprawie misterium można kierować do ks. Tomasz Góreckiego MSF (515 364 937) oraz ks. Janusza Jezuska MSF (784 061 101).

GRAFIKA

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print