06.03.2024

24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Życia, ustanowiony w przez Sejm 2004 roku. Natomiast w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (w tym roku 8 kwietnia), Kościół w Polsce po raz kolejny będzie obchodził Dzień Świętości Życia.

To okazja, by pochylić się nad wartością życia – od poczęcia do naturalnej śmierci – i podziękować za inicjatywy je promujące na terenie diecezji bydgoskiej, jak Centrum Nowe Życie czy Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza.

Narodowy Dzień Życia został uchwalony przez Sejm RP uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 r. Intencją powołania takiego święta była refleksja nad potrzebą budowy szacunku do każdego życia i konkretnych działań w tym zakresie, a także nad odpowiedzialnością zarówno władz państwowych, jak i całego społeczeństwa nad potrzebą ochrony najsłabszych.

Natomiast Dzień Świętości Życia został on ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. i był odpowiedzią polskich biskupów na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 25 marca 1995 roku.

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie.

Przy tej okazji zachęcamy do przeczytania wywiadu prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcina Przeciszewskiego z prof. Adamem Strzemboszem nt. projektu ustawy o „świadomym rodzicielstwie”. Treść rozmowy TUTAJ.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Źródło: ekai.pl