09.03.2024

„Zainwestujcie w miłość” – mówił 8 marca do maturzystów diecezji bydgoskiej na Jasnej Górze ks. dr Piotr Wachowski. Młodzi zawierzyli przyszłość Królowej Polski, prosząc Ją o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości.

Do Częstochowy przybyło ponad trzystu uczniów z kapłanami i świeckimi katechetami. Uczestnikom towarzyszyło hasło „…Amen”. – Jej wstawiennictwu chcemy zawierzyć nasze troski i lęki, egzaminy, trudności i wątpliwości w wyborze dalszej drogi. To czas, kiedy zadajemy sobie pytanie: co jest dla nas najważniejsze? Dlatego „Amen” – czyli „niech się tak stanie” i „ja w to wierzę!” A w co wierzy dzisiaj młody człowiek? Każdy z nas ma swoje „Amen”, potwierdza coś, w co wierzy, co dla niego jest cenne i drogie. Dlatego istotne jest to, co wpisujemy przed naszym „Amen” – dodał duszpasterz młodzieży ks. Henryk Stippa.

Młodzi rozmawiali o swoich planach na przyszłość. Jedni chcą studiować medycynę, a drudzy prawo i ekonomię. – Przyjechaliśmy pomodlić się oraz prosić Pana Boga o to, by poszło nam jak najlepiej. Przywieźliśmy nawet długopisy, by je poświęcić – powiedział Igor Migdalski z I LO w Bydgoszczy. – Jest to już pewna tradycja, że maturzyści są na Jasnej Górze. Przecież jest to najważniejszy egzamin w naszym życiu – dodała Malwina Kowalik z tej samej szkoły.

Maturzyści spotkali się najpierw w Sali Papieskiej, by wysłuchać trzech krótkich konferencji. – Jeżeli budujesz swoje życie na pieniądzach, na tym co masz, przebojowości, a potem się stoczysz, kto z tobą zostanie? – pytała Ella Goldmann. Autorka kanału „praktyczna wiara” mówiła o Panu Bogu w swojej codzienności.

„Czy Kościół jest mi potrzebny?” – to pytanie, na które starał się odpowiedzieć młodym o. dr Marcin Ciechanowski OSSPE. Podprzeor Jasnej Góry zwrócił mocno uwagę na słowo relacja, mówiąc, że jest ono kluczowe w budowaniu autentycznej przyjaźni z Jezusem.

Blok tematyczny zakończyło wystąpienie ks. Henryka Stippy i pytanie „Co to znaczy zawierzyć?”.

Maturzyści przeszli do jasnogórskiej bazyliki, by wziąć na swoje ramiona drewniany krzyż. Był on niesiony przez reprezentantów szkół, a rozważania Drogi Krzyżowej przygotowane zostały przez uczniów Zespołu Szkół Katolickich – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy. – Mam do was serdeczną prośbę. Spróbujcie spojrzeć Matce Bożej w oczy – dodał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Piotr Wachowski, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Kapłan odwołał się do sceny cudu w Kanie Galilejskiej oraz słów Maryi „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” i do treści przykazań miłości. – Chciałbym was zaprosić do głębokiej wiary, że na ten moment wasza wiedza jest wystarczająca, nie bójcie się – mówił, dodając, że sukces życiowy nie opiera się na wiedzy, ale na miłości.

Pielgrzymka maturzystów zakończyła się Apelem Jasnogórskim, a także nabożeństwem zawierzenia, w czasie którego młodzi zwrócili się do Królowej Polski.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski