17.03.2024

„Nosimy w sobie o wiele więcej niż samą tylko biologię” – mówił w Licheniu bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył 16 marca Mszy św. w ramach rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

W swoich rozważaniach ordynariusz diecezji bydgoskiej postawił pytanie: czym więc jest życie? – Czyż nie ciągłym rozwojem, wstępowaniem wyżej i sięganiem dalej? – mówił, odnosząc się do niedzielnego słowa Bożego. – Umieranie ziarna rodzi nowe życie. Tak i w człowieku – życie podlega prawu ciągłego rozwoju. Dlatego troszcząc się o życie ciała, trzeba doskonalić wszystkie możliwości ducha – mówił.

„Dopiero – jak dodał bp Włodarczyk – gdy w sercu rodzi się wiara, nadzieja i miłość, można powiedzieć, że człowiek dotknął poziomu najwyższego” – stwierdził, dziękując uczestnikom rekolekcji, że pomimo wielu obowiązków znaleźli czas na doskonalenie ducha.

W pierwszej turze rekolekcji uczestniczyło aż 170 mężczyzn, którzy pełnią funkcję nadzwyczajnych szafarzy w różnych wspólnotach parafialnych na terenie diecezji bydgoskiej.

Pierwszego dnia, podczas Drogi Krzyżowej, uczestnicy rozważali Mękę Pana Jezusa i cierpienia, które przeżywał Zbawiciel, a w czasie Mszy św., na podstawie duchowego testamentu Ojca Świętego Benedykta XVI, zostało wyjaśnione, co znaczy być „bezpiecznym od wszelkiego zamętu”. Drugiego dnia rekolektanci rozważyli tajemnicę cierpienia i szukania jego sensu w dziele Jezusa Chrystusa oraz zapoznali się z aspektem praktycznym wizyt u osób chorych. Ostatniego zapoznali się z tym, jak chorzy, od strony psychologicznej, przeżywają cierpienia i w jaki sposób można im w tych trudnych chwilach towarzyszyć.

Rekolekcje odbywały się pod opieką ks. dr. Mateusza Nowaka i ks. Karola Rawicza-Kostro.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski