22.03.2024

Czy jesteś „w ruchu”? – pytał zgromadzonych 21 marca na dniu skupienia organistów diecezji bydgoskiej, ks. Maciej Kępczyński. Prowadzący czas wielkopostnego zamyślenia kapłan diecezji toruńskiej, dyrektor Studium Muzyki Kościelnej w grodzie Kopernika, wskazał w homilii na ważną rolę organisty jako tego, który „prowadzi ludzi do góry, wznosi ich ku Bogu”.

Cytując św. Tomasza mówił, że bycie w ruchu, wznoszenie się ku górze „odrywa człowieka od tego, co sprzeciwia się Bogu”. – Msza św. pozwoliła nam zawiązać wspólnotę modlitwy, a wygłoszone słowo przypomniało, jak ważną posługę w danej parafii ma do spełnienia właśnie organista. W konferencjach usłyszeliśmy praktyczne wskazówki dotyczące psalmów oraz śpiewu gregoriańskiego, co pozwoliło właściwie spojrzeć na ich miejsce w liturgii – dodał Paweł Kołtoniak, organista parafii św. Mikołaja w Ślesinie.

Miejscem skupienia było Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej. – Mogłem wysłuchać ciekawego wykład na temat historii chorału gregoriańskiego oraz jego roli w liturgii. Prelegent zwrócił uwagę iż wiele utworów, które uważa się za taki chorał, po prostu nim nie jest. Poruszył również kwestię nazewnictwa. Ze względu na to, iż mamy chorał luterański i protestancki, uważam, że dobrze byłoby „chorał gregoriański” nazywać śpiewem gregoriańskim – mówi Maciej Kuligowski, organista parafii NSPJ w Solcu Kujawskim. – Dziękuję Bogu za każdego kto przybył i pomimo wielu obowiązków zdecydował się zatrzymać – dodał ks. Łukasz Kucharski, duszpasterz muzyków kościelnych diecezji bydgoskiej.

Pełnisz rolę organisty, czy nim jesteś? Jaka jest twoja wewnętrzna tożsamość? Z tymi pytaniami pozostawił uczestników prowadzący duchowe ćwiczenie. Muzycy kościelni weszli umocnieni w Wielki Tydzień, czas przeżywania największych tajemnic wiary.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski