22.03.2024

„Jestem tutaj, by przede wszystkim służyć Bogu” – mówił Mateusz z Zespołem Downa, który modlił się podczas Mszy św. w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja z okazji obchodów światowego dnia osób z dodatkowym chromosomem.

Od wielu lat pomysłodawcą spotkań jest Piotr Częstochowski, twórca „Dziecięcego Graffiti”, inicjator działań na rzecz niepełnosprawnych, ich rodzin, na co dzień tata Małgosi z Zespołem Downa. – Przez ostatnich dwadzieścia lat udało nam się „wypromować” osoby z niepełnosprawnością, pokazać ich zalety, wartość życia. To, ile możemy od nich się nauczyć. Z pokorą próbowaliśmy przetrzeć szlaki, by pokazać z miłością to, co dla nas jest najważniejsze – powiedział.

Biskup Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św., skupił się na przesłaniu, jakie wypływa z ustanowionego przez Ojca Świętego Franciszka Roku Modlitwy i modlitwie „Ojcze nasz”. – Warto, by była ona na naszych ustach, stała się programem życia, pomagającym iść właściwą drogą – mówił w homilii.

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 r. – Za nami także konferencja „Wartość życia osoby z Zespołem Downa”, kiedy za chwilę mają się odbyć w naszym kraju głosowania – mówił Piotr Częstochowski, wyrażając wdzięczność biskupowi za błogosławieństwo i patronat. – Dziękuję, że wykazujecie wielką troskę o życie – od poczęcia to naturalnej śmierci – powiedział bp Włodarczyk. – Jestem w tym miejscu po raz pierwszy. Modlę się o pokój na świecie, zwłaszcza w Ziemi Świętej i umęczonej Ukrainie – podsumował ministrant Mateusz.

W katedrze bydgoskiej modlili się m.in. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy i liceum mundurowego, członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, którzy w grodzie nad Brdą prowadzą Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza. Przy ołtarzu stanął również duszpasterz niepełnosprawnych – ks. dr Janusz Tomczak.

Spotkanie nawiązywało jednocześnie do Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski