06.04.2024

Msza „Koronacyjna” C-dur, motet Exultate, jubilate Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ave Maria Jana Sebastiana Bacha oraz Charlesa Gounoda – to repertuar koncertu z okazji 20-lecia diecezji bydgoskiej, jaki odbył się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Wielkie dzieła zostały wykonane przez Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Koncert jest przedłużeniem wielkiej radości, którą Boska opatrzność wlewa w serca diecezjan, ponieważ to Bóg jest dawcą prawdziwego szczęścia, jakie trzeba wyśpiewać. Bo, jak mówił Benedykt XVI, tam gdzie słowo już nie wystarcza, potrzeba muzyki, która poruszy ludzkie serce. Dlatego chcemy zaprosić państwa, do wejścia w przestrzeń boskiego piękna, które jako jedyne daje człowiekowi możliwość przekroczenia progu codzienności i wejścia w to, co nadprzyrodzone – mówili prowadzący – dyrektor Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej, ks. Łukasz kucharski oraz wicedyrektor, dr hab. Anna Szarapka.

Na widowni, która mieści ponad osiemset osób, zasiedli zaproszeni goście – wśród nich Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, a także przedstawiciele władz różnych szczebli. – Raduję się, że świętujemy – mówił ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. – Dziękuję za otwarcie drzwi, serca, za to, że mogliśmy się tutaj zgromadzić i przeżywać piękne chwile – dodał biskup, dziękując dyrektorowi filharmonii, Maciejowi Puto. – Tworzymy wspólnotę, która daje nam możliwość niezapomnianych przeżyć przez sztukę, jaką jest muzyka i śpiew – dodał bp.

Przed publicznością wystąpili także: Jan Miłosz Zarzycki (dyrygent), Małgorzata Krajewska (sopran), Iwona Wall (alt), Zbigniew Malak (tenor), Szymon Kobyliński (bas), Agnieszka Sowa (przygotowanie chóru PB), Benedykt Odya (przygotowanie chóru UKW). – Świętujemy dzisiaj pewną harmonię, wspominając dwadzieścia lat diecezji. Zdajemy sobie również sprawę, że jesteśmy cząstką całości. Przywołujemy św. Jana Pawła II, dzięki któremu ta diecezja powstała. Początki, kiedy biskup Jan Tyrawa ze współpracownikami tworzył podwaliny wszystkiego, z czego dzisiaj możemy korzystać – mówił ks. kan. Tomasz Cyl, wikariusz generalny. – Cieszymy się z tego, że Bóg posłał do nas biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Dziękujemy za dobro, miłość, zaangażowanie, którym nas prowadzi, jak ten dyrygent całą orkiestrę – dodał ks. kan. Tomasz Cyl.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski