07.04.2024

„Parafia, choć w miarę upływającego czasu podlega wielu przemianom, to jednak czyni żywą i oddziaływującą tajemnicę Kościoła i jego misję głoszenia Chrystusa oraz formowania chrześcijan w ich codzienności” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Wspólnota Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przyłękach dziękowała za wiek istnienia. – Dzięki Bogu mamy wszystko, co potrzebne, by życie parafialne mogło się rozwijać – mówił w homilii bp Krzysztof Włodarczyk, który zaznaczył dalej, że przed Kościołem, a więc i każdą parafią, stoi wiele wyzwań. – By im sprostać, konieczne jest otwarcie się na Boże natchnienia i zespołowe, twórcze działanie – stwierdził.

Według biskupa Włodarczyka do rozwoju parafii niezbędne są zarówno – łaska Boża, jak i ludzka aktywność. – To sam Chrystus ją wzbudza. To Duch Święty dotyka tego, czym każdy z nas jest, by na nowo stworzyć wspólnotę. W dniu jej 100-lecia odnówmy i umocnijmy swoją więź z tą parafią. Bądźmy wdzięczni za możliwość przynależenia do niej i weźmy – każdy i każda na swój sposób, wedle Bożego powołania i możliwości – odpowiedzialność za jej przyszłość – mówił, życząc obecnym, by przestrzeń, jaką tworzą, stawała się domem, będącym zapowiedzią tego wiecznego, do którego wszyscy pielgrzymują w duchu wiary.

„W czym, gdzie szukać tego miłosierdzia?” – pytał bp z okazji przeżywanego zarazem Święta Bożego Miłosierdzia. – Przede wszystkim w przychodzeniu Jezusa do nas o każdej porze dnia i nocy, w każdym stanie naszego życia – kiedy jesteśmy pełni strachu i brak nam odwagi, kiedy wątpimy lub zamykamy się na świat i ludzi, kiedy doskwiera nam samotność i uczucie opuszczenia. Jezus zawsze znajdzie drogę do naszego serca. Tyko On wie, gdzie „ukrywa się” człowiek, gdzie opłakuje swoje rany, chowa się przed światem, który go zawiódł. Przychodzi wtedy do każdego z nas ze słowami: „Pokój wam”, „Pokój tobie!” – zakończył ordynariusz diecezji bydgoskiej.

„Przybywasz do parafii „matki”, bo przed chwilą byłeś w Brzozie, którą nazywamy „córką”, dlatego, że zanim powstała parafia Brzoza-Przyłęki życie religijne, modlitewne, sakramentalne, duszpasterskie koncentrowało się w małej kaplicy przyłęckiej, wybudowanej na przełomie roku 1915/1916” – mówił proboszcz ks. Zdzisław Lahitta. – Filialna kaplica bydgoskiej parafii, dzisiaj katedralnej św. Marcina i Mikołaja – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, od wydania pamiętnego dekretu przez kard. Edmunda Dalbora, 10 kwietnia 1924 roku, została ustanowiona kościołem parafialnym i przyłęcka wspólnota znalazła się w zaszczytnym gronie wielkich bydgoskich parafii (Świętej Trójcy, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Wincentego a Paulo i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). Zależy mi na tym, byśmy o tym pamiętali, bo po wybudowaniu kościoła w Brzozie przez ks. Franciszka Laczkowskiego, świątyni w Przyłękach i wspólnocie parafialnej przysługiwał tytuł „Mater adiuncta – Matki przyłączonej” aż do roku 2009 ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI Rokiem Kapłańskim, któremu patronował św. Jan Maria Vianney – dodał ks. Lahutta.

Biskup Krzysztof Włodarczyk wręczył z okazji jubileuszu parafii okolicznościowe medale wydane na 20-lecie diecezji. Trafiły one do przedstawicieli Stowarzyszenia Kościół Naszym Domem oraz Rady Ekonomicznej wspólnoty w Przyłękach. – Zapewniamy, że nasze serca w parafii biją mocno dla Jezusa – dodał przedstawiciel osób świeckich, dziękując biskupowi za pasterską służbę i świadectwo wiary.

Przy ołtarzu modlili się kapłani, a w świątyni zaproszeni goście, wierni, wśród nich Skauci Europy, a także chór Medici Cantares, który zapewnił oprawę muzyczną oraz dał specjalny koncert.

Na zakończenie ordynariusz poświęcił pamiątkową tablicę, która znalazła się w kruchcie kościoła.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski