09.04.2024

Modlitwą pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka rozpoczęto świętowanie Dnia Dobra, na który zaprosiła Caritas Diecezji Bydgoskiej. Miejscem spotkania była Hala Sportowo-Widowiskowa „Immobile Łuczniczka”.

„Cieszymy się, że każdego dnia dobra jest znacznie więcej!” – podkreśliła s. Aleksandra Mikołajczak z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, która odpowiada za wolontariat w Caritas. – Wbrew temu, co mówi się wokół nas. To dzień miłości, święto całego Kościoła i tych wszystkich którzy czynią właśnie dobro, pomagając bezdomnym, chorym, samotnym, cierpiącym, uchodźcom – dodała siostra. – Dla nas opiekunów Szkolnych Kół Caritas, jak i uczniów, to praktyczna szkoła miłości – dodała Katarzyna Dobosz z nakielskiej dwójki.

Wszystkich ugoszczono posiłkiem, a potrzebujący otrzymali m.in. odzież i pakiety higieniczne. – Nikt nie wyjdzie stąd z pustymi rękoma. Poza tym dla dzieci przygotowaliśmy zabawy i konkursy, zaś dla dorosłych porady prawne, psychologiczne oraz specjalistów od uzależnień – powiedziała koordynator wolontariatu. – Zasiądź z nami Panie do stołu. Niech to będzie czas wspaniałej wspólnoty – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Dzień Dobra został zorganizowany w kluczowym momencie dla całej Caritas, trwającym od 7 do 13 kwietnia 80. Tygodniu Miłosierdzia. – W tym czasie podkreślamy, że Kościół pracuje cały rok. Żyje z wielu osób o ogromnym sercu, którzy czują dobro – mówi dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej. – Ten jeden dzień w roku jest szczególnie naznaczony tym, by zaprezentować stowarzyszenia, ruchy, fundacje, które czynią dobro. Jest także okazją, by zaprosić osoby, które tego dobra potrzebują – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Na hali nie zabrakło występów w wykonaniu m.in. przedstawicieli Szkolnego Koła Caritas ZS nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy i zespołów ukraińskich. – W to wydarzenie włącza się około trzydzieści podmiotów, które na co dzień w mieście i diecezji na różne sposoby czynią dobro. Wśród nich są również uchodźcy z Ukrainy – podsumowała s. Aleksandra Mikołajczak.

W całej Polsce zorganizowano ponad trzysta podobnych spotkań.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski