05.10.2024

„Prawda musi przybliżać do Pana Boga. Nawet ta najbardziej gorzka, niewygodna powinna nadawać kierunek ludzkim wyborom – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Modlitwa zainaugurowała nowy rok akademicki w Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy.

Głównym motywem rozważań biskupa była prawda, która – jak zaznaczył – powinna być naczelnym celem w nauce. Przypomniał zarazem przesłanie św. Jana Pawła II z 7 czerwca 1999 roku do rektorów wyższych uczelni zgromadzonych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Ludziom nauki oraz ludziom kultury powierzona została szczególna odpowiedzialność za prawdę – dążenie do niej, jej obrona i życie według niej (…). Dzisiaj nierzadko usiłuje się nam wmówić, że skończył się bezpowrotnie czas pewności poznania prawdy oraz że jesteśmy nieodwołalnie skazani na totalny brak sensu, na prowizoryczność poznania, ciągłą zmienność i względność. W tej sytuacji jawi się nagląca konieczność potwierdzenia podstawowego zaufania do ludzkiego rozumu i jego zdolności do poznania prawdy – także tej prawdy absolutnej i ostatecznej” – cytował Ojca Świętego.

Biskup Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że prawdę zdobywa się poprzez wysiłek. – Prawda związana jest z ofiarą. Postępowanie według prawdy jest często krzyżem, który boli, wymaga poświęcenia i odwagi. Tylko takie kroczenie w prawdzie zmierza ku światłości, którą jest Jezus. Prawda nie może oddalać człowieka od Boga. Prawdę trzeba odczytywać w Bogu i z Bogiem. Tylko wtedy buduje ona, a nie niszczy. Tylko wtedy staje się siłą przemieniającą, otwierającą perspektywy. Staje się światłem – dodał.

Również celem nauki, studiowania – jak zauważył biskup – jest nie tylko odkrywanie i przekazywanie prawdy, ale także wpływanie na kształtowanie postawy moralnej człowieka.

Na zakończenie biskup bydgoski stwierdził, że inauguracja roku akademickiego daje okazję do przypomnienia młodszym pracownikom nauki i młodzieży studiującej, że nauka to zazdrosna pani, która żąda wyłącznej miłości, która domaga się poświęcenia, w myśl znanej zasady „per aspera ad astra” – „przez ciernie do gwiazd”, „przez wysiłek, przez poświęcenie do sukcesu”, „per crucem ad lucem” – „przez krzyż do światła”. – A na tej drodze nasze ludzkie możliwości i uzdolnienia są ograniczone. Szukajmy wsparcia Ducha Świętego, bądźmy świadkami prawdy, pomnażajmy dobro i ukazujmy piękno płynące od Boga. Droga Alma Mater, Akademio Kujawsko-Pomorska wkraczaj z nadzieją w nowy rok akademicki – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Kilka godzin wcześniej władze uczelni, kadra profesorska, pracownicy i studenci spotkali się w murach APK. – Dzisiejsza inauguracja dla naszej społeczności jest szczególna, ponieważ właśnie w tym roku akademickim będziemy obchodzić jubileusz 25-lecia istnienia naszej – podkreślała rektor Akademii Kujawsko-Pomorskiej, prof. uczelni dr Helena Czakowska, zwracając się również do nowo przyjętych studentów. – Dla was to nie tylko nowy rok akademicki, ale początek wielkiej przygody. Jako wspólnota akademicka, będziemy wspólnie poszukiwać prawdy, zarówno w teoriach, jak i praktyce. Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Człowiek jest przede wszystkim istotą, która szuka prawdy”. Wspólnie będziemy akcentować nasze motto „Sapientiae Servientes” – w służbie mądrości – dodała rektor.

Wykład inauguracyjny „Powinność prawdy a szacunek dla człowieka” wygłosił ks. prof. dr. hab. inż. Mariusz Kuciński. – Prawda wpisuje się w etos akademicki jako podstawowa wartość i posiada kluczowe miejsce w powstaniu i misji akademii. Naczelnym celem pracy nauczyciela akademickiego jest urzeczywistnianie wartości poznawczych, wśród których prawda zajmuje najważniejsze miejsce w ich hierarchii – mówił pracownik APK, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera, przywołując na koniec Benedykta XVI.

Ojciec Święty powiedział w Madrycie w 2011 roku podczas spotkania ze studentami i pracownikami akademickimi: „Gorąco was zatem wzywam, byście nigdy nie utracili tej wrażliwości na prawdę i tęsknoty za nią; abyście nie zapominali, że nauczanie nie jest przekazywaniem suchych treści, lecz formowaniem młodych ludzi, których musicie rozumieć i kochać, w których powinniście rozbudzać ich głębokie pragnienie prawdy i usilne dążenie do przechodzenia samych siebie. Bądźcie dla nich źródłem natchnienia i siły”.

Akademia Kujawsko-Pomorska swoją ofertą dydaktyczną obejmuje 2,5 tysiąca studentów i słuchaczy, kształcąc ich na 17 kierunkach, poziomach oraz w 53 specjalnościach. W ramach Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego AKP oferuje kształcenie na około 50-ciu kierunkach w Bydgoszczy oraz w 8 filiach zamiejscowych.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski