28.10.2024

„Zapalić pochodnię nadziei” – pod takim hasłem z 26 na 27 października w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach odbyło się nocne czuwanie dla młodzieży.

Jego słowa zostały wzięte z orędzia papieża Franciszka na ubiegłoroczny Światowy Dzień Młodzieży. Stąd czuwanie rozpoczęło się od konferencji na temat nadziei, którą poprowadziła s. M. Rozalia Kopka ISSM, pracująca na co dzień z dziewczętami w diecezji bydgoskiej.

W nawiązaniu do przesłania Ojca Świętego, młodzież mogła zastanowić się nad tym, w kim pokłada na co dzień nadzieję? Zostały podane propozycje tego, jak w codzienności nieść, a nade wszystko rozpalać nadzieję w innych.

W ramach czuwania był również czas na zawiązanie wspólnoty, poznanie się i rozmowy. W czasie warsztatów młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat komunikacji – jak mówić, by nie „zgasić” drugiego człowieka.

Poruszony został temat języka serca (języka żyrafy) i języka walki (języka szakala) według Marshalla Rosenberga. Na przykładach indywidualnych oraz w grupach zebrane przy sanktuarium osoby mogły spróbować zmienić zdania: „Ty zawsze się spóźniasz”, „Nigdy nie masz porządku” na takie, którymi nie będzie się ranić drugiego człowieka.

Przed 22 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której oprawę muzyczną zapewnił zespół Laurentius z Nakła nad Notecią. Był to również czas skorzystania ze spowiedzi świętej. Czuwanie zwieńczyła Eucharystia, której przewodniczył ks. Bartłomiej Brzeziński z parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie. W czasie wydarzenia był obecny ks. Grzegorz Białek z Łochowa.

Dzień później u Sióstr Szensztackich w auli odbył się dla bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane m.in. za Maryję, św. Ritę, św. Jerzego, św. Jadwigę Królową, a także za anioły, miały okazję wraz z rodzicami spędzić kilka godzin przy Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach. Był to czas na zabawy z rozpoznawaniem świętych oraz quiz o ich życiu. Nie zabrakło także nauki piosenek, tańców, a także konkursów. Łączne w wydarzeniu wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski