15.11.2024

„Sakrament chrztu świętego jest taką pieczęcią, która – tak jak dowód osobisty – mówi, że każdy jest jedyny, niepowtarzalny, oryginalny i najcudowniejszy w oczach Bożych” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do niepełnosprawnych uczniów.

Zespół Szkół nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy świętował 55-lecie istnienia, w czasie którego nadano i poświęcono sztandar dla SP nr 23 Specjalnej im. Stefana Balcera (będącej wraz z SSPP nr 2 częścią zespołu). – Szkoła dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych mieści się bardzo blisko tej świątyni, stąd zaczynamy uroczystość od pobłogosławienia tego, co przed nami – powiedział dyrektor Łukasz Piotr Dąbrowski.

Biskup Włodarczyk zwrócił uwagę wychowankom, że są w miejscu, które przypomina szkołę. – Bo są tu ławki. Nie ma za to tablicy, ale zamiast niej mamy tabernakulum, w którym jest Jezus – najlepszy nauczyciel dla was i nauczycieli – zaznaczył, pokazując szkolne świadectwo. – Ono obrazuje to, jak się uczyliśmy. Mobilizuje do tego, by otrzymać najlepsze oceny – dodał. Następnie pokazał dowód osobisty. – To dokument, który potwierdza moją tożsamość. Natomiast takim „dokumentem”, który identyfikuje nas z Jezusem, jest sakrament chrztu świętego. On jest taką pieczęcią, która – tak jak dowód osobisty – mówi, że każdy jest jedyny, niepowtarzalny, oryginalny i najcudowniejszy w oczach Bożych – powiedział.

Biskup bydgoski poprosił młodego Sebastiana, by otworzył specjalną kopertę i odczytał umieszczone w niej „świadectwo małego chrześcijanina”. „Dobry chrześcijanin to osoba, która m.in. pamięta o modlitwie, uczestniczy w Eucharystii, pomaga drugiemu człowiekowi, używa pięknych słów, słucha rodziców, dba o porządek w swoim pokoju, nie mówi źle o swoim koledze/koleżance, lubi się uczyć” – cytował. – Ważne to jest? – pytał biskup. – Tak – odpowiedziały dzieci. – Teraz te słowa trzeba wziąć do serca, pamiętać i żyć nimi – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, przywołując na koniec papieża Franciszka. – Ojciec Święty przypomną nam, że dobrego chrześcijanina charakteryzują trzy cechy: serce, które mówi, by kochać Boga, bliźniego i siebie samego; dłonie, które służą i pomagają oraz słowa, by mówić z szacunkiem, dobrocią, pocieszyć, podnieść na duchu – zakończył bp.

W Zespole Szkół nr 31 Specjalnych uczy się ponad 180 wychowanków. – Są to dzieci, którym można poświęcić wszystko. Mimo tego, że czasami na zewnątrz wygląda to bardzo trudno, to nam przynosi wiele satysfakcji i radości – podsumował dyrektor Łukasz Piotr Dąbrowski.

Msza św. sprawowana była w świątyni parafialnej Matki Boskiej Częstochowskiej.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print