03.12.2024
Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej stało się miejscem czwartego szkolenia dla osób odpowiedzialnych za standardy ochrony dzieci w parafiach. Zostało poprowadzone przez panie psycholog Agnieszkę Antonowicz i Katarzynę Stramowską oraz ks. dr. Mateusza Nowaka.
Podczas szkolenia 29 listopada – w formie wykładów i warsztatów – uczestnicy zgłębili tematy związane z ochroną małoletnich i bezbronnych, a przede wszystkim omówili dokument programowy Standardy Ochrony Małoletnich w Kościele katolickim w Polsce, przygotowany przez interdyscyplinarny zespół specjalistów zrzeszonych przy Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie, zgodnie z Wytycznymi Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich oraz tzw. „Ustawą Kamilka” z 28 lipca 2024 r., która zmieniła Kodeks rodzinny i opiekuńczy, niektóre inne ustawy, w tym Ustawę z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Krzysztof Śmigiel z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie podkreślił, że szkolenie, w którym uczestniczył, przygotowane zostało przez specjalistów z ogromną wiedzą w temacie przemocy. – Zaprezentowano nam różne standardy, szczegółowo je omawiając, by tym samym rozwiać wątpliwości, co do wykonywanych funkcji w naszych parafiach. Pokazano również, jak postępować w przypadku zgłoszeń – powiedział. – Nasze szkolenie było ostatnim, jakie przeprowadziłyśmy w tym roku – powiedziała psycholog Agnieszka Antonowicz.
Dodała, że we wszystkich spotkaniach wzięło udział ponad osiemdziesięciu uczestników. – To dla nas ważne, że aż tyle osób angażuje się w tworzenie środowiska przyjaznego dzieciom. Widzimy, że każdorazowo coś innego interesowało uczestników – raz była to procedura weryfikacji, innym razem sposób przeprowadzenia szkolenia w macierzystych parafiach, a kiedy indziej uczestnicy dopytywali o sposoby działania, a także reagowania w sytuacjach wzbudzających wątpliwość. Niemniej podczas każdego szkolenia najważniejsza była gotowość i chęć, by dbać o małoletnich i bezbronnych. Okazuje się, że temat bezpiecznego dzieciństwa, również bez przemocy, jest żywy i angażuje coraz więcej osób. To dla nas – dla mnie i pani Katarzyny – niezwykle ważne i budujące – podkreśliła Agnieszka Antonowicz.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski
Tekst i zdjęcia: Organizatorzy