22.02.2025

„Nie my i Kościół, ale my w Kościele, my z Kościołem” – podkreślał w Kaplicy Cudownego Obrazu bp Krzysztof Włodarczyk. Na Jasnej Górze trwa 50. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie.

Około tysiąc osób, którym zostały powierzone różne gałęzie formacyjne i diakonie, czyli formy służby na rzecz wspólnoty i Kościoła, pochyla się nad wyzwaniami świata, a także niezmiennym przesłaniu Ewangelii, przekazywanym w formie dostosowanej do aktualnych potrzeb. – Skoro chcemy być żywym Kościołem, czyli według słów naszego założyciela – ks. Franciszka Blachnickiego – „przedłużeniem tajemnicy namaszczenia Chrystusa Duchem Świętym”, to najważniejszym zadaniem, jednocześnie naszym obowiązkiem decydującym o wierności podstawowemu charyzmatowi jaki ruch otrzymał, jest niestrudzone podejmowanie dzieła ewangelizacji prowadzącej człowieka do Boga oraz wprowadzanie wciąż nowych osób na drogę uczniów Chrystusa – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie zauważył podczas rozważań Apelu Jasnogórskiego, że święto Katedry św. Piotra, Apostoła, jest wezwaniem do jedności i wzmocnienia wiary. To przypomnienie, że Kościół opiera się na opoce, której „bramy piekielne nie przemogą”. – To do Boga należy ostatnie słowo, które jest ponad ludzką słabością i grzechem. „Skalistość” Piotra nie miałaby żadnego sensu bez odniesienia do jedynej Skały, jaką jest Jezus Chrystus. Podobnie jak nie miałoby sensu nazywanie niektórych ludzi pasterzami w Kościele bez odniesienia do jedynego Pasterza, Chrystusa. I nie miałoby sensu nazywanie przyjaciół Bożych świętymi bez odniesienia do Tego, który jest Święty, Święty, Święty – zaznaczył.

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk przypomniał, że w Roku Świętym przeżywana jest także 1700. Rocznica Soboru w Nicei, w czasie którego wypowiedziane zostało pierwsze wyznanie wiary. – Powinniśmy poczuć się Kościołem, wspólnotą, ludem, który jest zjednoczony wokół tego wyznania. Gdzie jest to codzienne życie we wspólnocie Kościoła? Ono toczy się tam, gdzie odprawiana jest Msza św., gdzie słuchanie słowa Bożego, nasza obecność w ofierze Chrystusa, stają się najważniejszą lekcją wiary – mówił, podkreślając, że wspomniane życie toczy się w społecznościach lokalnych, parafiach, klasztorach, domach.

We wspólnocie Kościoła – jak zauważył delegat Ruchu Światło Życie – nie idealnej, ale kierującej się zasadami miłości i przebaczenia, pokory i poświęcenia – można doświadczyć wyzwalającej mocy modlitwy i sakramentów, silnego oddziaływania Boga, przyjaźni, wsparcia świeckich i duchownych, przykładów prawdziwej pobożności i świętości. – Nie jest sztuką być wiernym Kościołowi, gdy wszystko idzie dobrze i można czerpać z tego duchowe, materialne czy prestiżowe korzyści. Sztuką jest dochować wierności Kościołowi, gdy przychodzi czas próby miłości bolesnej wobec Jezusa i Jego wspólnoty. Nie przestajemy wierzyć w zbawczy sens tej drogi – mówił.

Biskup Krzysztof Włodarczyk przypomniał, że wspólnota nazywana popularnie Oazą, jest ruchem eklezjalnym (kościelnym), mającym na celu pogłębienie życia duchowego i religijnego, a zarazem wspólnototwórczym skierowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych. – Święta Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że nie ma większej biedy niż ta, że ktoś nie zna Chrystusa. Zatem ciągle stoi przed nami zadanie wypełniania największego dzieła miłosierdzia, do którego powołany jest nasz ruch. Jest to zadanie ewangelizacji i formowania dojrzałych chrześcijan. Mamy charyzmat, czyli dar otrzymany nie dla siebie, ale całego Kościoła, który w niczym nie stracił na swojej aktualności. Próbujemy przeszczepiać́ do naszych parafii soborową wizję Kościoła i liturgii. Nasze wspólnoty wciąż̇ stanowią̨ środowiska rozpoznawania i rozwoju nowych powołań́ do życia konsekrowanego, kapłańskiego i małżeńskiego. Mamy więc Bogu za co dziękować́. Jesteśmy Ruchem Żywego Kościoła, który może nieporadnie, ale ciągle stara się̨ być́ przydatnym narzędziem w dziele odnowy – mówił.

Na zakończenie biskup zaapelował, że wciąż potrzeba modlitwy za papieża Franciszka i biskupów: „by nie ustała ich wiara”. – Bądź z nami, Maryjo, zmagającymi się w ojczyźnie z trudnymi problemami i wyproś nam łaskę wzajemnej życzliwości, wolności od nienawiści i niezgody. Bądź ze wszystkimi, którzy słabną w wierze. Bądź z tymi, którzy doświadczają choroby i zamartwiają się o przyszłość swoją i najbliższych – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

50. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze odbywa się pod hasłem: „Posłani do misji”.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: Eugeniusz Reszkowski

print