28.03.2025
„W tym miejscu potrzeba języka serca. Tu jeszcze bardziej się uczymy, by spojrzeć na siebie” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który poświęcił warsztaty w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Bydgoszczy.
Poświęcenie zostało zaplanowane w ramach obchodów 78. rocznicy powstania ośrodka i 28. rocznicy nadania jej patrona – gen. Stanisława Maczka – który, jak przypomniał dyrektor Ryszard Bielecki – „był walecznym bacą, czyli dobrym dowódcą”. – Postać ta jest do dzisiaj przykładem dla naszych uczniów – mówił. – Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w poświęceniu przestrzeni, która poszerza zakres działań ośrodka. Jest bardzo ważna w procesie budowania relacji i więzi. Dziękuję za wytrwałą, konsekwentną pracę, która wymaga zaangażowania serca, by uczyć i wychowywać – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.
„Warsztaty w szkole mają służyć naszym wychowankom w zgłębianiu mądrości i prawdy – zarówno o świecie i w poszczególnych dziedzinach” – powiedział katecheta, ks. Piotr Książkiewicz. – Mają pomagać w budowaniu kultury chrześcijańskiej, o czym przypomniały występy uczniów, zwłaszcza podczas miganej modlitwie obozowej. Cieszę się, że dzieje się to w tym ośrodku, który inwestuje w społeczność ludzi i głuchej głuchej. Cieszę się, że nie jest ona spychana na margines, ale m.in. poprzez takie wydarzenia, widoczna w codzienności – podsumował diecezjalny duszpasterz niesłyszących.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Artur Zasada i Jan Gronowski