08.04.2025
Sanktuarium i Bazylika Mniejsza Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Skrzatuskiej była od 4 do 6 kwietnia miejscem Oazy Modlitwy. Miejsce to stało się duchowym magnesem dla sześćdziesięciu osób z Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej – zarówno z Domowego Kościoła, jak i Oazy Młodzieżowej.
Rekolekcje zostały oparte na praktyce Namiotu Spotkania – czyli duchowej tradycji ruchu, która łączy modlitwę i refleksję nad obecnością Boga w życiu poszczególnych osób.
Za stronę duchową wydarzenia odpowiadał ks. Szymon Lewandowski, moderator diecezjalnej diakonii modlitwy. Wraz z Michaliną i Kacprem Krzywoń, odpowiedzialnymi za diakonię modlitwy, stworzyli przestrzeń do odkrywania jej głębi oraz wspólnotowego doświadczenia obecności Boga. – Odkrywaliśmy Namiot Spotkania tak, jak doświadczał go ojciec Franciszek Blachnicki. Przez teksty biblijne poznawaliśmy to epokowe wydarzenie zmiany obecności Pana, który przez Namiot Spotkania staje się Bogiem między nami. Bogiem obecnym w wyjątkowy sposób, który trwa aż do dnia dzisiejszego – zauważył ks. Szymon Lewandowski.
Moderator diakonii zauważył, że Namiot Spotkania jest również symbolem przestrzeni, w której Pan Bóg spotyka się z człowiekiem. Miejscem, w którym przez modlitwę i ciszę człowiek otwiera się na Jego obecność, podobnie jak Mojżesz i Izraelici w czasach Starego Testamentu. Symbol ten w Ruchu Światło-Życie ma szczególne znaczenie jako przestrzeń modlitwy i dialogu z Bogiem. – Trzy dni, a właściwie kilkadziesiąt godzin oderwania od codzienności i skupienia się nad tym, co najważniejsze w życiu – zainwestowanie w wieczność. Oaza Modlitwy poświęcona Namiotowi Spotkania dała możliwość, by jeszcze raz przypomnieć sobie nauczanie ojca Blachnickiego. Uświadomiła nam, jak ważną praktyką jest Namiot Spotkania. Jest propozycją Boga skierowaną do nas. Na nowo zabrzmiało bardzo radykalne stwierdzenie naszego założyciela, że nie jest członkiem ruchu ten, kto nie praktykuje Namiotu Spotkania. Jaka refleksja do dalszej pracy? Na nowo przemyśleć i zaplanować czas i miejsce na Namiot Spotkania. Na nowo rozpalić w sobie potrzebę spotkania z Bogiem, jak z prawdziwym przyjacielem – powiedzieli Lucyna i Antoni Żygowscy, uczestnicy rekolekcji.
Michalina i Kacper, odpowiedzialni za rekolekcje, przypomnieli właśnie nauczanie ks. Franciszka Blachnickiego: „Można powiedzieć, że nie jest naprawdę członkiem Ruchu, nie zrozumiał jego istoty ten, kto nie wprowadził w swoje życie praktyki Namiotu Spotkania”. – Słowa te uświadomiły mi, jak ważna jest praktyka Namiotu Spotkania. Stąd oczywistym było dla nas, że pierwsza organizowana od wielu lat weekendowa oaza modlitwy w diecezji bydgoskiej musi podkreślić, że Namiot Spotkania jest elementarną praktyką w życiu każdego członka Ruchu Światło-Życie – dodała Michalina.
Zuzanna Wodecka, pełniąca rolę w diakonii wychowawczej, zauważyła, że czas spędzony z dziećmi podczas Oazy Modlitwy nie tylko był przestrzenią zabawy, lecz także rozwoju umiejętności animatorskich. – Było to duże wyzwanie wymagające zaangażowania i otwartości, ale jednocześnie niezwykle owocne i ubogacające doświadczenie, które okazało się prawdziwym darem – pełnym Bożej obecności i doświadczenia, że warto oddawać siebie w służbie innym – powiedziała Zuzanna.
Diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, ks. Paweł Rybka, zwrócił uwagę na rolę modlitwy w życiu chrześcijanina. – To szósty z dziesięciu kroków Nowego Człowieka, który podpowiada nam, że «modlitwa jest oddechem Nowego Życia, wielkim przywilejem i radością Nowego Człowieka, źródłem mocy i dziełem Ducha Świętego w nas; dlatego chcę być wierny praktyce codziennego namiotu spotkania». Dobrze, że modlitwa Namiotem Spotkania, jako fundament życia duchowego oazowicza, stała się głównym tematem rekolekcji – mówił ks. Rybka.
Rekolekcje w Skrzatuszu nie były jedynie teoretycznym wykładem o modlitwie. Dzięki specyfice miejsca, odpowiedniemu programowi oazowemu, uczestnicy mieli okazję przeżyć Namiot Spotkania w praktyce. To była prawdziwa duchowa podróż, która pozwoliła na głębokie spotkanie z Bogiem i odkrycie Jego obecności w życiu, również w cichości serca.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski