19.04.2025

„To czas prawdziwego skupienia na istocie wiary” – mówią Magdalena i Jacek Piotrowscy, którzy pod szyldem Ruchu Światło-Życie zorganizowali Triduum Paschalne w formie rekolekcyjnej.

Czas głębokiego przeżywania największych tajemnic wiary zgromadził w ośrodku rekolekcyjnym w Suchej blisko trzydzieści osób, przedstawicieli wszystkich gałęzi ruchu: młodzieży, rodzin Domowego Kościoła, członków Oazy Dorosłych. – Przeżywanie Triduum w małej wspólnocie oazowej nie jest ucieczką od parafialnych celebracji, lecz sposobnością do głębszego zrozumienia i doświadczenia tych wydarzeń. Dzięki temu członkowie ruchu mogą nie tylko pełniej uczestniczyć w tym czasie w kolejnych latach, ale również lepiej służyć wspólnotom, z jakich się wywodzą – powiedział moderator diecezjalny – ks. Paweł Rybka.

To wyjątkowe wydarzenie w szczególny sposób ukazało potrójne traditio, wpisane w tajemnicę Paschy: zdradę Judasza, miłość Boga Ojca oraz dobrowolne oddanie się Syna Bożego.

Choć organizatorem rekolekcji była diecezja bydgoska, to ogromną radością stało się uczestnictwo osób także z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji pelplińskiej i toruńskiej. – Spotkaliśmy się jako jedna wspólnota, by razem wejść w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – mówili obecni. – Oderwanie się od codzienności, domowych obowiązków, zakupów czy godzin spędzonych w kuchni, daje przestrzeń na odkrycie Bożego błogosławieństwa i wewnętrznego pokoju. Nasza rodzina nie zna innej formy przeżywania tego świętego czasu – dodali Magda i Jacek Piotrowscy.

Małżonkowie dodali, że możliwość pełnego zaangażowania się w liturgię, doświadczenia ciszy, dialogu między sobą, adoracji, sprawiają, że Triduum staje się dla nich nie tylko wydarzeniem, ale głębokim doświadczeniem duchowym. – To skupienie się na Jezusie i osobistej relacji z Nim – dodali, mówiąc, że tego typu przeżycie jest również kontynuacją formacji w Ruchu Światło-Życie. – Nie tylko dla nas, ale i dla innych uczestników – zarówno młodzieży, jak i rodzin, które mają za sobą Oazę II stopnia – powiedzieli.

W Wielki Czwartek uczestnicy dziękowali za dar Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia Wieczerzy Pańskiej była okazją do odnowienia tożsamości jako wspólnoty Kościoła – Ludu Bożego. Natomiast w Wielki Piątek weszli w tajemnicę krzyża. Centralnym punktem były Liturgia Męki Pańskiej i adoracja krzyża. Tego dnia oazowicze zaangażowali się także w przygotowanie Grobu Pańskiego. Natomiast wieczorem wszystkim towarzyszyły cisza, modlitwa i oczekiwanie.

Wielka Sobota przyniosła momenty milczenia i refleksji, przeżywanych w świetle nadziei. Wspólne przygotowania do Wigilii Paschalnej, błogosławieństwo ognia i wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych – wszystko to pozwoliło z nową siłą zanurzyć się w tajemnicy Zmartwychwstania. W Niedzielę Zmartwychwstania uczestnicy celebrowali radość nowego życia, które daje Chrystus.

Co roku chętnych do takiego przeżywania Triduum przybywa. To dowód na to, że taka forma trafia w duchowe potrzeby wielu osób. – Jako wspólnota Ruchu Światło-Życie wracamy do swoich diecezji, wspólnot i rodzin z sercami rozpalonymi Słowem i łaską Zmartwychwstałego Pana – podsumowali uczestnicy.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski
Nadesłała: Agnieszka Zajączkowska/Diakonia Komunikowania Społecznego

print