20.05.2023

Bydgoszcz i Nakło nad Notecią – to m.in. z tych miejsc wyruszyła piesza oraz rowerowa pielgrzymka do Królowej Krajny w Górce Klasztornej. Dla jednych było to przygotowanie przed wędrowaniem na Jasną Górę, a dla drugich zawierzenie uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiło Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bydgoskiej, przy zaangażowaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią, skąd wyruszyła największa grupa piesza. – Pielgrzymka do Matki Góreckiej jest dla mnie duchowym przygotowaniem do szlaku jasnogórskiego. Cieszę się, że Pan Bóg postawił na mojej kapłańskiej drodze takie zadanie. Pielgrzymka jest również okazją do przezwyciężania fizycznych oraz duchowych trudności, które mogę oddać Jemu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej – dodał wikariusz wspólnoty ks. Igor Wichrowski.

Tradycja majowego pielgrzymowania z nakielskiej fary do Górki Klasztornej narodziła się trzydzieści lat temu. – Na ten szlak wychodzę od wielu lat, jednak każda droga przynosi inne przeżycia duchowe. W tym roku prosiłem o dobre przygotowanie do przyszłorocznych egzaminów maturalnych, ale także o obranie właściwej drogi życiowej po zakończeniu nauki w liceum. Cieszę się również, że na pielgrzymim szlaku co roku spotykam nowe osoby, które chcą wzmocnić więź z Matką Bożą – podkreślił Tymoteusz Sobczak z Nakła nad Notecią.

W grupie rowerzystów znaleźli się kapłani. Poprowadzili oni cyklistów, zawierzając m.in. tegoroczny wyjazd na Światowe Dni Młodzieży. – Pielgrzymka wzywa nas do przekraczania dystansów, jakie mierzymy kilometrami, ale i tych, które pokonujemy w przestrzeniach naszego serca. Każdy wziął na barki intencje Kościoła, diecezji, młodzieży i rodzin. Wyruszyliśmy od Matki Pięknej Miłości do tronu Pani Góreckiej – powiedzieli ks. Henryk Stippa, diecezjalny duszpasterz młodzieży oraz ks. Łukasz Krzewiński, koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji.

Annę Sobierajską, stypendystkę fundacji, do udziału w pielgrzymce rowerowej zachęcił miesiąc maryjny. – Była to okazja do spędzenia całego dnia z Maryją – powiedziała. – Stworzyliśmy wspólnotę, pewną przestrzeń do tego, by sprawy ważne zawierzyć Bogu. Jechałam z prośbą o dostanie się do wybranej szkoły średniej, oddając w ręce Maryi swoją przyszłość – powiedziała uczennica ósmej klasy Bernadetta Frost.

Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św., spotkaniu przy ognisku oraz nabożeństwie, które poprowadził bp Krzysztof Włodarczyk. – Tu, przy Pani Góreckiej, przypominamy sobie to, czego uczył nas św. Jan Paweł II. On wyjaśniał postawę czuwania przy Maryi. Pielgrzym przychodzi do Matki, przytula się do Jej serca. Nie tylko oddaje Jej cześć, ale uczy się od niej żyć – powiedział.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/ks. Łukasz Krzewiński