28.10.2024

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej im. bł. biskupa Michała Kozala było miejscem weekendowej Oazy Rekolekcyjnej Animatorów Ewangelizacji. Za jej uczestnikami czas intensywnej formacji, pogłębienia wiary oraz dzielenia się doświadczeniami w posłudze na rzecz drugiego.

Młodzi członkowie Ruchu Światło-Życie podczas rekolekcji mieli okazję rozwijać swoje umiejętności w głoszeniu Ewangelii, a także uczyć się, jak zbliżać siebie i innych do Jezusa Chrystusa. Przez udział w konferencjach, warsztatach oraz spotkaniach w grupach, mieli okazję odkrywać jaka jest ich rola i odpowiedzialność w głoszeniu Dobrej Nowiny.

Oazowicze zdobywali doświadczenie, odkrywając cenną metodę ewangelizacyjną Ruchu Światło-Życie przez modlitwę, uczynki i świadectwo. Każdy dzień zawierał modlitwę Liturgią Godzin, a centralnym
punktem była Eucharystia, podczas której słowo Boże i homilie moderatora uświadamiały uczestnikom, jak ważna w dziele ewangelizacji jest osobista formacja duchowa. Konferencje i spotkania w grupach stanowiły okazję do pogłębienia omawianych tematów i podzielenia się przemyśleniami.

W pierwszym dniu, w kaplicy CEF, odbyło się spotkanie z eucharystycznym Panem, które było czasem skupionej modlitwy za wszystkie dzieła ewangelizacyjne, realizowane przez wspólnoty Ruchu Światło-Życie w przygotowaniu do dwutysięcznej rocznicy odkupienia w 2033 roku.

Ksiądz Paweł Rybka, diecezjalny moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, w jednym z kazań stwierdził, że ewangelizacja powinna stać się dobrym nawykiem każdego chrześcijanina, a wręcz stylem życia ,dzięki czemu będzie można towarzyszyć tym, do których oazowicze są posłani. Dodał następnie, że członkowie Ruchu Światło-Życie nie mogą być odizolowani od świata.

Zapytana o swoje wrażenia z rekolekcji, Weronika Borowska opowiada, że oświadczyła prawdziwego poczucia wspólnoty. – Mimo, że jesteśmy tutaj tylko od piątku do niedzieli, to naprawdę się zgraliśmy i staramy wspierać siebie nawzajem – powiedziała. Myśląc o treściach rekolekcyjnych stwierdziła, że będą one miały duży wpływ na duchowy rozwój oraz umocnią relację z Bogiem i wiarę w siebie. Weronika przyznała, że dzięki rekolekcjom czuje większą odwagę do podejmowania wyzwań ewangelizacyjnych, na które wcześniej brakowało jej siły.

Julia Tomaszewska, dla której Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji była piątym wyjazdem na tej drodze, formuje się we wspólnocie przy parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Przyznała, że przeżyła wiele głębokich refleksji. – Treści, jakie tutaj usłyszałam, dotknęły mnie bardzo mocno i skłoniły do przemyśleń. Dodała, że pod wpływem rekolekcji odkryła na nowo misję ewangelizacji i potrzebę czynienia uczniów Chrystusa.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski