karoli0116

W Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy 9 października rozbrzmiewały słowa modlitwy i głośnego dopingu. Rozgrywki turniejowe z udziałem drużyn młodzieżowych z dekanatów diecezji bydgoskiej stanowiły centrum V Bydgoskiej „Karoliady” odbywającej się w ramach XVI Dnia Papieskiego.

karoli0216

Zawodnicy rywalizowali między sobą w konkurencjach: sprawnościowo-sportowej, intelektualnej oraz artystycznej. – Podejmując wezwanie św. Jana Pawła II, po raz szesnasty realizujemy wątek kulturalno-intelektualny Dnia Papieskiego, a piąty raz w formie „Karoliady” – powiedział ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak”.

karoli0316

Była ona wraz z Diecezją Bydgoską, Ruchem Światło-Życie oraz Fundacją Światło-Życie Oddziałem w Bydgoszczy organizatorem Bydgoskiej „Karoliady” – „Karoliada” jest przesłaniem lokalnego Kościoła, które – skonkretyzowane w osobie św. Jana Pawła II oraz w słowach Franciszka – staje się szansą na pogłębienie naszego człowieczeństwa – naszej bliskości – powiedział ks. Łukasz Krzewiński z dekanatu Bydgoszcz IV.

karoli0416

W holach głównych przygotowano wiele atrakcji. Stworzono również możliwość włączenia się w praktyczne czynienie miłosierdzia. Zorganizowano m.in. loterię fantową, z której dochód przeznaczono na Emilkę, chorującą na nowotwór mózgu. – Świat woła o miłosierdzie, które nie jest kwestią słów i deklaracji. Miłosierdzie bowiem musi być czynione w sposób konkretny, każdego dnia. Patrzymy na św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Ci trzej papieże naszych czasów uczą, że ratunek dla świata i dla każdego z nas wiedzie przez miłosierdzie – doświadczane i czynione – powiedział ks. dr Sylwester Warzyński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.

karoli0515

Na „Karoliadzie” nie zabrakło stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy dziękowali za dotychczasowe wsparcie. – Dzień Papieski jest dla mnie świetną okazją do spotkania z przyjaciółmi, wspólnej modlitwy i zabawy na koncercie. Młodzież, która spotyka się i bawi w imię Boże, jest tym żywym pomnikiem, o które zabiegał św. Jan Paweł II – zakończył Jan Lubina z dekanatu Złotów I.

karoli0616

Najlepszą drużyną V Bydgoskiej „Karoliady” okazała się ta, w skład której weszli młodzi z dekanatów Złotów I i Bydgoszcz VI. Drugie miejsce zajął zespół z dekanatów Mrocza i Bydgoszcz II, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się grupa z dekanatów Osielsko i Bydgoszcz IV. Za najlepszy „Klub Kibica” nagrodzono dekanat Sępólno Krajeńskie. Spotkanie na „Łuczniczce” zwieńczył koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia.

karoli0716