Parafia św. Alberta Chmielowskiego w Występie świętowała jubileusz 25-lecia istnienia. Podczas uroczystości, którym przewodniczył bp Jan Tyrawa, został poświęcony kamień węgielny z Ziemi Świętej.

Podczas dziękczynienia zaproszeni goście, wśród nich kapłani, przedstawiciele władz oraz architekt kościoła Wojciech Śpikowski, wbili również symboliczną pierwszą łopatę pod fundament nowej świątyni. – Jesteśmy ludźmi Kościoła i zawsze czymś bardzo ważnym była dla nas modlitwa wspólnotowa podczas Eucharystii. Gdy obchodzimy jubileusz 25-lecia parafii oraz rozpoczęcie tworzenia nowej świątyni, w sposób szczególny dziękujemy Panu Bogu – powiedzieli Kazimiera i Benedykt Ptak.

Występ położony jest pięć kilometrów od centrum Nakła nad Notecią. Miejscowość od początku swego istnienia należała organizacyjnie do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle. Jednak ze względu na odległość mieszkańcy zapragnęli mieć swój kościół. Błażej Kloska, ówczesny organista parafii św. Stanisława, wybudował dla siebie dom w Występie, ale ponieważ otrzymał mieszkanie w Nakle, stał on pusty. Aktywni mieszkańcy Występu utworzyli grupę inicjatywną, dzięki której otynkowano jeden pokój. I tak 20 listopada 1991 roku dziekan ks. Marian Wróblewicz odprawił pierwszą Mszę św. dla mieszkańców Występu.

6 grudnia 1992 roku abp Henryk Muszyński powołał ks. Adama Kątnego na wikariusza parafii św. Stanisława w Nakle, powierzając mu zadanie zorganizowania wspólnoty w Występie. 17 kwietnia 1993 roku sprawowana była Eucharystia połączona z nadaniem wspólnocie tytułu św. Brata Alberta Chmielowskiego. Również w tym dniu ks. Adam Kątny został ustanowiony pierwszym proboszczem parafii w Występie. Kolejnymi przewodnikami duchowymi byli: ks. Jan Tutka (2005-2011), ks. Piotr Orzechowski (2011-2015). Od 2015 roku proboszczem jest ks. Krzysztof Amborski.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Piotr Oszwałdowski/Foto Color