„Na pewno wymiar tych ćwiczeń duchowych wzmacnia cenne poczucie wspólnoty na drodze do tych samych celów” – powiedział Edward Małachowski z Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. W bydgoskiej parafii św. Antoniego z Padwy odbył się XIV dzień skupienia.

Spotkanie pod hasłem „Obraz Pana Boga w naszym życiu”, mające charakter formacyjny i skupiające ponad pięćdziesięciu członków Akcji Katolickiej z większości parafialnych oddziałów, rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy domu parafialnego. – Pierwszym niejako lustrem, w którym możemy wypatrywać obrazu Boga, niech będzie jego miłosierdzie. Swoisty rachunek sumienia powinien przynieść odpowiedź na pytanie, co zapamiętaliśmy z przymiotów miłosierdzia Bożego, a zwłaszcza, które z nich staramy się wpisać w nasze relacje z ludźmi pośród których żyjemy – powiedział ks. kanonik Karol Wójciak, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, który oprócz homilii wygłosił dwie konferencje.

Podczas jednej z nich została przywołana encyklika Piusa XII „Invicti Athletæ Christi” („Niezwyciężony bohater Chrystusowy”), wydana w 300. rocznicę śmierci św. Andrzeja Boboli, opublikowana 16 maja 1957 roku.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: Edward Małachowski