„Słuchać ubogiego to pozwolić na to, aby jego wołanie dotknęło naszego serca” – podkreślił zastępca dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. Maciej Kulczyński.

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy, którego gospodarzami są ojcowie kapucyni, spotkały się osoby bezdomne, ubogie, samotne oraz wolontariusze Caritas. Modlitwa wpisała się w diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich. – Papież Franciszek podkreśla, że życie i praca na rzecz ubogich to służba na rzecz Ewangelii” – mówił na wstępie dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Po Mszy św. dla wszystkich uczestników przygotowano kolację w Centrum Pomocy „Betlejem”. Placówka przez pięć dni w tygodniu wydaje około 300 posiłków dla bezdomnych i ubogich. Ponadto do ich dyspozycji jest świetlica i prysznice. Na miejscu dyżuruje pracownik socjalny, a w wyznaczonych godzinach pielęgniarka, która wydaje podstawowe lekarstwa. – Jestem osobą bezdomną dwa lata. Uczestniczę w tej modlitwie, bo wciąż mam nadzieję, że w życiu będzie lepiej – podkreślił Andrzej.

Każdy z uczestników dostał również prezent – różaniec z Ziemi Świętej.

Zainicjowany przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich, który był obchodzony po raz drugi pod hasłem „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”, zachęca do modlitwy oraz działań na rzecz najbardziej potrzebujących. Stąd w wielu miejscach zorganizowano cykl wydarzeń modlitewnych, kulturalnych i społecznych. „W takim Dniu jak ten, który dziś przeżywamy, jesteśmy wezwani do poważnego rachunku sumienia, aby zrozumieć, czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich” – napisał w specjalnym orędziu Ojciec Święty.

Również pod takim samym hasłem jak Światowy Dzień Ubogich 10 listopada odbyła się XIII Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Łącznie pielgrzymowało około 700 osób z 17 diecezji, w tym blisko 50 bezdomnych, podopiecznych „Betlejem” Caritas Diecezji Bydgoskiej z wicedyrektorem ks. Maciejem Kulczyńskim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski