Częstokroć wydarzenia bieżące budują konteksty dla historii. Tegoroczna 99. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy przypadła na dni żałoby po zamordowanym Prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu.

Miejskie obchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski otwierała Msza św., sprawowana w bydgoskiej katedrze. Na Eucharystię przybyli parlamentarzyści, władze Bydgoszczy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, liczne poczty sztandarowe. Msza św. sprawowana była jako „dziękczynienie Bogu za dar wolności, dar wolnego miasta” oraz „prośba o wieczną radość duszy ŚP Prezydenta Gdańska”. Liturgię celebrował pasterz diecezji bydgoskiej – ks. biskup Jan Tyrawa. Biskup skorzystał z okazji, aby publicznie przedstawić pogłębioną, chrześcijańską interpretację wydarzeń minionych i jakże świeżych społecznych ran i konfliktów – trapiących zarówno Polskę, jak i Europę, świat. Hierarcha zauważył, że „każdy zamach na święte życie” jest pogwałceniem porządku naturalnego, tak często obecnie negowanego. Wezwano do modlitwy za Bydgoszcz, zwłaszcza wobec przyszłorocznej setnej rocznicy powrotu miasta w granice Polski.

Po zakończeniu Eucharystii w katedrze nastąpiło uroczyste przejście bydgoszczan na Plac Wolności, gdzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Przemarsz władz miasta i mieszkańców odbywał się przy większej niż zazwyczaj asyście służb mundurowych.

Tekst i zdjęcia: Adam Gajewski