„Bóg wchodzi w historię świata, ludzkości, każdego z nas” – mówił podczas powitania kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w katedrze bydgoskiej biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Najważniejsza świątynia w mieście i diecezji była ostatnim przystankiem na trasie peregrynacji, która rozpoczęła się 1 września 2018 roku. – Matko Najświętsza, Święta Boża Wędrowniczko, witając Ciebie w Twoim Sanktuarium, proszę: pomóż nam przezwyciężać i uszlachetniać samych siebie – mówił na początku Mszy Świętej proboszcz ks. prałat Stanisław Kotowski. Przywołał on słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane przez niego w tej świątyni – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – 53 lata wcześniej.

Przed wizerunkiem Cudownego Obrazu słowa powitania wygłosili również przedstawiciele rodzin parafii katedralnej, a także licznie obecni stypendyści z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Przyszliście, bo ta peregrynacja jest dla was czymś ważnym. Pozwala na nowo przemyśleć, porządkować między innymi sens i cel swojego życia – zauważył podczas homilii bp Jan Tyrawa.

W programie całonocnego czuwania zaplanowano Apel Jasnogórski, a także Pasterkę Maryjną pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego. Nawiedzenie było poprzedzone misjami świętymi, których celem jest umocnienie i odnowienie życia wiary.

Po niedzielnym nabożeństwie pożegnalnym obraz wyruszy do Bazyliki św. Wincentego a Paulo, gdzie odbędą się uroczystości zakończenia peregrynacji w diecezji bydgoskiej. W świątyni modlić się będą członkowie Episkopatu Polski, duchowni, osoby konsekrowane, zaproszeni goście i wierni z całej diecezji. Dalsza peregrynacja rozpocznie się w maju w archidiecezji poznańskiej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski/KAI