Z dziękczynną modlitwą za nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przybyli wierni diecezji bydgoskiej. Na czuwanie przed Cudownym Obrazem w czwartek, 24 października, przybyło 830 parafian, 30 kapłanów i 3 siostry zakonne. W dwudniowej pielgrzymce uczestniczyło 980 pątników.
„Jako wspólnota diecezjalna przez 9 lat przygotowywaliśmy się do tego wielkiego wydarzenia, które miało miejsce od 1 września ubiegłego roku do 7 kwietnia tego roku – nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – opowiada ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz par. św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy – Dla mnie, jako księdza, jako wiernego takie wydarzenie to największe wydarzenie w historii diecezji i parafii. Dlatego najpierw to przygotowanie 9 letnie, a teraz przybyliśmy, aby podziękować. I ta pielgrzymka rzeczywiście jest w duchu dziękczynienia, wielkiego dziękczynienia za obecność pośród nas Matki Najświętszej w tej cudownej Ikonie. Prymas Wyszyński powiedział: Matka Boża Wędrowniczka. Dziękujemy za te liczne łaski, które żeśmy otrzymali przez wstawiennictwo Maryi, te duchowe, trudno je wszystkie zliczyć, o nich wie Maryja i ludzkie serca. Ale to również dziękczynienie za te rzeczy materialne, bo każda wspólnota przygotowując się na takiego gościa, starała się jak najpiękniej przygotować świątynię, Dom Boży, i ugościć Matkę Najświętszą”.

„Jako diecezja przygotowaliśmy na to nawiedzenie Matki Bożej hymn, który ma takie słowa: ‘Matko Boża Częstochowska, Przenajświętsza Pani, Ty prowadzisz wciąż do Siebie różnymi drogami. Witamy Cię Madonno, Królowo rodziny. Nawiedź nasze serca, domy, te ci przynosimy’” – przytoczył ks. Pstrągowski.

Pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich Wałach, Mszy św., Apelu Jasnogórskim oraz nocnym czuwaniu. W modlitwach przepraszali także za profanacje świętych wizerunków, a w szczególności wizerunku Matki Bożej. „Nie możemy, nie chcemy milczeć – podkreślał ks. Pstrągowski – Uderzenie w Matkę jest zranieniem serca Jej dzieci”.
Mszy św. o godz. 20.00 przewodniczył ks. prał. Józef Kubalewski, proboszcz par. Św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
„Przybywamy dziś na Jasną Górę, przed Oblicze Naszej Matki z gorącymi sercami, przepełnionymi miłością i wdzięcznością, za wielki dar nawiedzenia naszej diecezji przez wędrującą kopię Cudownego Obrazu – mówił w homilii ks. prał. Józef Kubalewski – Przychodzić bowiem do Matki jest nie tylko potrzebą ludzkiego serca, ale i dziecięcą radością. Przybywamy do Maryi, naszej Najlepszej Matki, bo pod Jej troskliwym i matczynym spojrzeniem czujemy się bardziej bezpieczni, bo przy Niej z większa nadzieją i odwagą spoglądamy w nasza narodową i chrześcijańską przyszłość”.
„Maryjo, Matko, pomóż nam odnaleźć drogę do Twojego Syna i wytrwać na tej drodze aż do końca. Wyciągnij ręce, by ratować każde ludzkie życie, również to poczęte, a jeszcze nienarodzone. Stań mężnie, by jak kiedy ratowałaś przed Potopem Szwedzkim, dziś ratować przed zalewem alkoholu i narkomanii, oraz tęczowej ideologii, które zdają się pogrążać i gubić naszą młodzież. Broń każdej rodziny, by nie legła w gruzach miłość, gdy rwą się małżeńskie i rodzinne więzi” – prosił ks. Kubalewski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, sm