„Pozdrawiam was bardzo serdecznie z owieczką Sarą. Tak nietypowo, bo nie możecie przyjść do kościoła” – tymi słowami ksiądz Łukasz Boruch rozpoczął w sieci „Katechezy dla dzieci”.

Duszpasterz pracujący na co dzień w bydgoskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej znany jest ze swojej aktywności w internecie. Kilka miesięcy temu zaczął publikować m.in. krótkie „Kazania w biegu”, wyjaśniając podczas aktywności fizycznej znaczenie i przesłanie słowa Bożego na dany dzień. Kapłan nie został również obojętny na trudny czas związany z epidemią koronawirusa. – Kiedy postanowiono o zamknięciu szkół i ograniczeniu ilości wiernych w kościele, stwierdziłem, że wiele dzieci będzie pozbawionych możliwości słuchania słowa Bożego i katechezy – powiedział.

„Pan Jezus też chce przywrócić życie człowiekowi, jeżeli ten nie widzi. A my możemy cierpieć na różnego rodzaju ślepoty w naszym życiu. Możemy na przykład nie zauważyć, że śmieci są niewyniesione” – mówił ks. Łukasz Boruch, odnosząc się do Ewangelii, gdzie Jezus uzdrawia niewidomego. – Usiadłem więc i dosyć spontanicznie nagrałem kazanie z owieczką, która wędruje co tydzień do innego dziecka – dodał ks. Łukasz.

Wikariusz bydgoskiego sanktuarium maryjnego poszedł jeszcze dalej, proponując dorosłym „Kazanie w fotelu”. – Fotel jest na tyle wygodny i ładny, że może posłużyć jako przestrzeń do przepowiadania Słowa również dla dorosłych, ponieważ „Kazania w biegu” dla wielu osób są zbyt „zadyszane” – dodał.

Ksiądz Boruch podkreśla, że katechezy dla dzieci o zróżnicowanej formie będą skoncentrowane wokół tematu Eucharystii. – Myślę, że jest to także sposób na kontakt z moimi parafianami – powiedział, dodając, że także spotkania dla młodzieży oazowej czy tej związanej z Duszpasterstwem Akademickim „Źródło” są prowadzone  za pośrednictwem programu Skype.

Ewangelizację w sieci proponują również o. Maciej Sierzputowski CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego, ks. Rafał Ochojski MSF ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny czy ks. Łukasz Krzewiński z bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników, który zaangażował osoby z Duszpasterstwa Młodzieży „Duc in altum”.

KANAŁ KSIĘDZA ŁUKASZA BORUCHA
PROFIL KSIĘDZA ŁUKASZA KRZEWIŃSKIEGO