Od początku epidemii, Caritas w całej Polsce ruszyła z pomocą osobom wymagającym szczególnego wsparcia, czyli seniorom. W tym szczególnym czasie także Caritas Diecezji Bydgoskiej podejmuje się działań pomocowych organizując różne formy wsparcia dla osób, które dziś najbardziej tej pomocy potrzebują.

Caritas Diecezji Bydgoskiej organizuje zbiórkę pieniężną mającą na celu wsparcie działań związanych z walką z koronawirusem, m.in. na zakup środków ochrony osobistej, środków dezynfekujących, maseczek, żywności. Wpłat można dokonywać na konto bydgoskiej Caritas 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., z dopiskiem: „Walka z koronawirusem”.

Zachęcamy także do wsparcia Caritas Diecezji Bydgoskiej poprzez przekazywanie 1% podatku. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na działalność statutową Caritas (nr KRS 0000274681).

Centrum Pomocy „Betlejem”

W Centrum Pomocy „Betlejem” wydawane są obiady dla podopiecznych MOPS, a także osób bezdomnych. Każdego dnia wydajemy blisko 100 ciepłych posiłków. Stołówka działa, ale ze względu na stan epidemii posiłki wydajemy tylko na wynos. Pracownicy proszą o zachowanie dużych odstępów w kolejce i przychodzenie z własnym pojemnikiem. Ludzi jest więcej, ale nikt kto przychodzi głodny nie zostaje odesłany bez otrzymania posiłku. Liczba posiłków zostanie zwiększona o dodatkowe obiady dla seniorów. W placówce funkcjonuje także punkt pielęgniarski, w którym z pomocy mogą skorzystać osoby w kryzysie bezdomności. Wykwalifikowana pielęgniarka z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa udziela podstawowej pomocy, przede wszystkim opatrując rany osobom bezdomnym.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa

Caritas Diecezji Bydgoskiej dysponuje żywnością z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, finansowanego przez Unię Europejską. Wydawać ją można jednak tylko osobom skierowanym przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które spełniają określone kryteria dochodowe, a te się nie zmieniły. Ułatwienie jest tylko takie, że do osób na kwarantannie, zakwalifikowanych do programu, żywność dowiozą służby mundurowe.

Bydgoska Caritas apeluje do uczestniczących w programie partnerów lokalnych: Ośrodków Pomocy Społecznej i parafii, aby – zachowując konieczne środki ostrożności – nie rezygnowali z odbierania żywności dla swoich podopiecznych i wypracowały bezpieczny sposób jej dystrybucji. Najubożsi naprawdę potrzebują tej pomocy. Indywidualnych odbiorców żywności prosimy o zachowywanie dużych odstępów w kolejce i stosowanie się do zaleceń pracowników i wolontariuszy.

Dopuszcza się, aby przedstawiciele placówek, w których przebywają osoby bezdomne tj. schroniska, noclegownie, hospicja itp. (nie należących do sieci organizacji partnerskich w POPŻ)  mogli w imieniu osób bezdomnych wypełnić i przekazać oświadczenie jak i odbierać żywność i przekazywać ją osobom bezdomnym. Do odbioru paczek uprawnieni są funkcjonariusze służb: WOT, Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna.

Pomoc seniorom

W ramach rozszerzenia pomocy seniorom, osobom niepełnosprawnym i bezdomnym Caritas Diecezji Bydgoskiej stara się dotrzeć do potrzebujących z paczkami z żywnością i środkami czystości.

Liczymy na otwartość osób, które mają możliwość włączenia się do pomocy osobom, które w tym trudnym czasie najbardziej potrzebują naszego wsparcia. W związku z tym zapraszamy do kontaktu telefonicznego z sekretariatem Caritas pod nr 724 560 015 w celu zgłoszenia gotowości zrobienia zakupów czy dostarczenia paczki żywnościowej osobie starszej. Równocześnie zachęcamy też osoby potrzebujące do zgłaszania nam potrzeby otrzymania takiej pomocy. Każda osoba, która znajduję się  w sytuacji kryzysowej (tzn. bez dochodów, bez możliwości zrobienia zakupów itp.) proszona jest o kontakt.

Przedświąteczna zbiórka żywności w sklepach została odwołana, nie będzie więc z czego zrobić świątecznych paczek dla najuboższych. W związku z tym zwracamy się do ludzi dobrej woli, firm i instytucji o przekazywanie żywności, z której będziemy mogli przygotować takie paczki przygotować.

Warto naśladować te Parafialne Zespoły Caritas, które od początku epidemii ogłaszają gotowość organizowania zakupów dla osób starszych i niepełnosprawnych. Bardzo prosimy, aby parafie starały się zorganizować na swoim terenie wolontariuszy, którzy  pomogą przynieść zakupy osobom starszym oraz by zachęcały do pomocy sąsiedzkiej.

Zdalna praca, realna pomoc

Na polecenie PFRONu, Caritas musiała zawiesić działalność prowadzonych przez nas warsztatów terapii zajęciowej. Terapeuci starają się utrzymać kontakt z podopiecznymi telefonicznie. Mimo iż budynek, w którym odbywają się warsztaty opustoszał, jego pracownicy nie próżnują. Od początku trwania ograniczeń związanych ze stanem zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, osoby zatrudnione w WTZ szyją maseczki wspierając tym bydgoskie placówki medyczne.

Także sekretariat Caritas działa w okrojonym składzie personalnym, jednakże jego pracownicy pozostają w stałym kontakcie telefonicznym starając się rozwiązywać wszystkie zgłaszane problemy.

Nauka on-line nie wyklucza

W związku z odwołaniem nauki w szkołach i rozpoczęciem jej w postaci zdalnej, zwracamy się z apelem do ludzi dobrej woli oraz firm o przekazywanie sprawnego sprzętu elektronicznego, tj. laptopów i komputerów, które będziemy mogli przekazać rodzinom, w których brak tego rodzaju urządzeń. Nie pozwólmy, aby sytuacja materialna rodziny powodowała wykluczenie dzieci i odbierała im możliwość nauki i kontaktu z rówieśnikami w tym trudnym czasie. Sprzęt można przekazywać do sekretariatu Caritas przy ul. Grodzkiej 22. Prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr telefonu 724 560 015.

www.bydgoszcz.caritas.pl

Oprac. Marcin Jarzembowski