„Jesteście wybrani po to, żeby zamanifestować hierarchię wartości” – mówił 6 maja w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz, który udzielił dwóm alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej święceń diakonatu, podkreślił podczas homilii, że wybór diakonów w Kościele pierwotnym służył temu, aby zachować hierarchię wartości. Mówiła ona o tym, że apostołowie zostali wybrani do modlitwy i do głoszenia słowa Bożego. – Czy dzisiaj powinna istnieć troska o zachowanie owej hierarchii wartości? Tak, gdyż jej zachwianie znalazło się w jeszcze większym niebezpieczeństwie – zauważył.

Biskup przypomniał, że w życiu należy się trzymać nade wszystko Chrystusa, który chce każdemu powiedzieć o drodze prowadzącej ku wiecznej szczęśliwości, gdzie realizuje się pełnia człowieczeństwa. – Przyjmujecie te święcenia diakonatu z przesłaniem, że życie człowieka jest czymś najważniejszym. Jesteście wybrani po to, żeby zamanifestować hierarchię wartości. Zamanifestować to, co jest najważniejsze, czyli modlitwę oraz głoszenie słowa Bożego, które każdego z nas ma doprowadzić do uczestnictwa w Eucharystii. To wszystko wynika właśnie stąd, że Jezus jest dla nas drogą, prawdą i życiem. To znaczy Kimś, kogo powinniśmy się trzymać – zakończył.

Nowi diakoni pochodzą z Bydgoszczy i Solca Kujawskiego. – W każdym powołaniu zawarta jest pewna tajemnica i pewien dynamizm. Bóg woła. Człowiek odpowiada. Bóg woła, ale czy człowiek słyszy? Czy umie rozeznać Jego głos? Decyzję o wstąpieniu do bydgoskiego seminarium podjąłem podczas pielgrzymki na beatyfikację Jana Pawła II. Właśnie tam, w sercu Kościoła, na placu św. Piotra, postanowiłem odpowiedzieć na Bożą Miłość i razem z prorokiem Jeremiaszem wypowiedziałem: «Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść» – dodał diakon Stanisław Gajek.