10.04.2022

W bydgoskim Domu Polskim miał miejsce wernisaż czwartej stacji Drogi Krzyżowej „Jezus spotyka Matkę. Wystawa pod nazwą „2019-2033 Via Crucis” kontynuuje 14-letnie przygotowanie do dwutysiącletniej rocznicy śmierci oraz zmartwychwstania Chrystusa.

Instalacja została przygotowana przez Eleonorę Berent-Benedyk, Andrzeja Feddera, Józefa Jaruszewskiego oraz Hannę Mierzwę. Swoje prace zaprezentowali twórcy-plastycy z całej Polski. Co ważne, obrazy powstały specjalnie na tę wystawę, dzięki czemu, można zapoznać się ze współczesnymi pracami, zainspirowanymi katolicyzmem. Obok malarstwa pojawiła się także rzeźba oraz prace wykonane z tkaniny.

Wernisaż rozpoczął się krótkim koncertem, w którym wykonano arię „Eja Mater” ze „Stabat Mater” Pergolesiego oraz pieśń „Matki człowieczej lament” Pałłasza. Przed widzami wystąpili: Aneta Nurcek (sopran) oraz Bogusz Lewandowski (fortepian).

Wystawę można oglądać we wtorki i piątki od 10 do 13.

Tekst i zdjęcia: ks. dr Mateusz Ziemlewski
Oprac. MJ