Zaproszenie do modlitwy dziękczynnej za beatyfikację bł. Czesława Jóźwiaka – parafianina podbydgoskiej Brzozy, jednego z Poznańskiej Piątki.

Św. Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1999 roku w Bydgoszczy wypowiedział podczas homilii następujące słowa: … „za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie dla Chrystusa. Nasz wiek XX, nasze stulecie ma swoje szczególne martyrologium w wielu krajach, w wielu rejonach ziemi, jeszcze nie w pełni spisane. Trzeba je zbadać, trzeba je stwierdzić, trzeba je spisać, tak jak spisały martyrologia pierwsze wieki Kościoła i to jest do dzisiaj naszą siłą – tamto świadectwo męczenników z pierwszych stuleci. (…) Trzeba, ażebyśmy przechodząc do trzeciego tysiąclecia spełnili obowiązek, powinność wobec tych, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w naszym stuleciu.”

Parę dni później, 13 czerwca, w Warszawie, sam spełniając ten obowiązek wyniósł na ołtarze 108 Błogosławionych. Powiedział wtedy, że wśród tych Błogosławionych są ludzie świeccy. I na pierwszym miejscu przywołał „pięciu młodych mężczyzn ukształtowanych w salezjańskim oratorium”. Wśród Nich jest urodzony w 1919 roku na ternie aktualnej Parafii Brzoza – w nieistniejącej już dzisiaj wsi Łażyn – błogosławiony Czesław Jóźwiak, który mieszkał u nas do 1929 roku. Potem jako wychowanek oratorium salezjańskiego w Poznaniu włączył się czynnie w walkę o niepodległość i został skazany za zdradę stanu na śmierć przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano w Dreźnie dnia 24 sierpnia 1942 roku. Do końca wierny Bogu i Ojczyźnie staje się dla nas darem nie tylko dla Parafii w Brzozie, ale i całej Diecezji Bydgoskiej.

W duchu wdzięczności, w najbliższą sobotę, 9 września, będziemy przeżywać niezwykłe uroczystości religijne. Mają one na celu dziękczynienie za beatyfikację błogosławionego Czesława Jóźwiaka, który urodził się w 1919 roku w Łażynie na terenie Parafii Brzoza. Uroczystości religijne rozpoczną się o godzinie 12.00 w południe. Jednak, aby dotrzeć do tego miejsca modlitwy w Łażynie potrzeba nam Przewodników. Do tej nieistniejącej dziś wsi możemy udać się w sposób zorganizowany w trojaki sposób: – Wszyscy, którzy zamierzają odbyć pielgrzymkę pieszą, gromadzą się o godz. 10.30 na bocznej drodze za wiaduktem w Emilianowie, przy obwodnicy Bydgoszczy. Tam spotkamy czekających Strażaków z OSP Brzoza. Pielgrzymkę poprowadzi inicjator naszej modlitwy – salezjanin – ks. dr Jarosław Wąsowicz wraz z Młodzieżą Salezjańską z Piły. – Jeżeli ktoś z Dorosłych chce jechać rowerami do Łażyna, tego serdecznie zapraszamy na wspólny start spod kościoła w Brzozie o godz. 10.30. Droga do pokonania to niecałe 10 km. – Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Bydgoszcz mamy także zgodę na dojazd samochodami. Ruszamy o godz. 11.00, także spod kościoła w Brzozie.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości religijnych zapraszamy na poczęstunek w miejscu modlitwy w Łażynie. W duchu wdzięczności za inicjatywę skierowaną do nas przez Salezjanów z Piły i Nadleśnictwo Bydgoszcz z całego serca zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy i radosnego spotkania.

W imieniu Parafian Brzozy – ks. Wojciech Szukalski – proboszcz