Otwarcie i poświęcenie Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II – 24.03.2015

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore w Bydgoszczy odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.

Kompleks mieszkalny, składający się z kaplicy, 28 mieszkań, pomieszczeń i sal gościnnych, dużej jadalni, hospicjum, sali rehabilitacyjnej i garaży, jest jedną z największych inwestycji, jaką oddano do użytku w jedenastoletniej historii diecezji bydgoskiej. – Spoglądając na inwestycję, jaką jest Dom Księży Emerytów, chciałbym podkreślić ogromny wysiłek wielu osób, które zaangażowały się w jego powstanie. Jest to miejsce, którego bardzo potrzebowaliśmy. Mam na myśli nie tylko księży, którzy w normalnym czasie przechodzą na odpoczynek, ale i kapłanów, którzy na przykład z powodu choroby wymagają należytej opieki – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyraw

Arcybiskup Celestino Migliore, który przewodniczył Eucharystii wskazał, że socjologia i psychologia już od lat pokazują, że młode pokolenia charakteryzują się większą kruchością psychiczną i mniejszą odpornością na trudności i niewygody życia. Jego zdaniem, analizy tych nauk, czasem trochę selektywnie, „liberalizują ideę czasowości zobowiązań, takich jak małżeństwo czy kapłaństwo, które od zawsze były podejmowane na całe życie”. – W ostatnich dziesiątkach lat perspektywa kapłaństwa ad tempus (do czasu) zaświtała w głowach wielu osób i pisano o niej dużo i często. W tle widać też dzisiejszy utylitaryzm w patrzeniu na życie. Dopóki jesteś użyteczny, dopóki starcza sił, masz swoje miejsce w społeczności, twoje życie ma pełny sens. Później stajesz się ciężarem. My jednak mamy motywację teologiczną, która nie pozwala na myślenie w takiej perspektywie. Chodzi przede wszystkim o niezatarty charakter kapłaństwa, który uwidacznia się i działa na każdym etapie życia, dostosowując się do możliwości fizycznych i psychicznych kapłana – podkreślił nuncjusz.

Według celebransa, kapłan, sprawując sakramenty, przekazuje łaskę samego Boga, przemieniającą osoby i rzeczy na obraz i podobieństwo Boga. – Jesteśmy kapłanami i nimi pozostaniemy, niezależnie od naszych sił fizycznych i psychicznych – mówił abp Migliore. Abp Celestino Migliore podkreślił, że moment oddania do użytku Dom Księży Emerytów to dobra okazja, by podziękować za dalekowzroczność i duszpasterską troskę biskupa bydgoskiego, który przy pomocy swoich współpracowników zainicjował i doprowadził do końca ten projekt. – Poświęcenie tego domu nie jest zwykłą formalnością, bo tak postępuje się z każdą kościelną budowlą. My dziś prosimy Boga, aby mieszkańcom tego domu dał odnowiony sens ich kapłaństwa. Posługi, która jest zupełnym darem, bezinteresownym i radosnym. Jest darem tych sił, jakie jeszcze posiadają, oraz miłości, którą buduje się przez modlitwę, wzajemną pomoc i promieniowanie wewnętrznym pokojem – zakończył nuncjusz apostolski.

Uroczystości odbywały się w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w przeddzień jedenastej rocznicy wejścia w życie decyzji o powołaniu diecezji bydgoskiej. O jej powstaniu zadecydował Ojciec Święty Jan Paweł II. Komunikat podano do publicznej wiadomości 24 lutego 2004 roku. W modlitwie dziękczynnej oprócz nuncjusza apostolskiego w Polsce, biskupa ordynariusza Jana Tyrawy uczestniczyli: prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, biskup toruński Andrzej Suski, biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, a także kapłani i świeccy, wśród nich marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. – Mówi się, że ksiądz na emeryturę nie przechodzi. W takim sensie, że nie zdejmuje się z niego święceń kapłańskich, które otrzymał. Jest to na pewno nowy etap przeżywania swojego kapłaństwa, już trochę inaczej, w nowych okolicznościach i sytuacjach. Etap niekiedy złączony z cierpieniem, z krzyżem przyjmowanym z racji wieku, czy trudnych sytuacji, jakie się pojawiają. Jest to także etap, który zawsze rodzi nadzieję i jest szansą na to, by dalej wiernie służyć Bogu – powiedział w rozmowie abp Wojciech Polak.

Centralne miejsce Domu  Księży Emerytów Diecezji Bydgoskiej stanowi kaplica. Na głównej ścianie ołtarzowej zawisło dzieło malarskie, które wykonała Katarzyna Bartoszek z Pracowni Rzemiosła Artystycznego w Poznaniu. Mistrz pozłotnik odwzorowała ołtarz z Isenheim. Gotycko-renesansowe retabulum ołtarzowe zostało wykonane przez Matthiasa Grünewalda w latach 1506-1515 dla świątyni klasztornej Antonitów w Isenheim k. Colmaru w Alzacji we Francji. Obecnie jest eksponowane w miejscowym muzeum. Ołtarz najprawdopodobniej powstawał etapami. Odwzorowane dzieło, które znajduje się w Bydgoszczy, przedstawia pośrodku monumentalną scenę Ukrzyżowania. Patrząc przodem na tryptyk, po lewej stronie u stóp krzyża Chrystusa znajduje się Jan Ewangelista, podtrzymujący omdlewającą Marię. Natomiast bliżej krzyża klęczy Maria Magdalena. Po prawej zaś stronie stoi Jan Chrzciciel z Barankiem Bożym u swych stóp. Natomiast w partiach bocznych przedstawiono św. Sebastiana i św. Antoniego. Oboje są patronami chorych i kalek – Sebastian uzdrowicielem od dżumy, a Antoni – od ergotyzmu, czyli efektu zatrucia sporyszem zbożowym. Jego przyczyną jest grzyb, który infekuje żyto, nazywany także Ogniem Świętego Antoniego.

Budynek, który zaprojektowali Małgorzata i Krzysztof Świstowscy, znajduje się w sąsiedztwie kościoła ku czci bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika przy ulicy Augustyna i Romana Tragierów w Bydgoszczy. Jego budowę rozpoczęto w 2007 roku. Dom Księży Emerytów św. Jana Pawła II oprócz wymienionych wcześniej części posiada także przestronne korytarze, windę oraz miejsca garażowe w piwnicy. Każde mieszanie ma dwa pokoje, aneks kuchenny oraz łazienkę. Całość liczy 3200 metrów kwadratowych, a wystrój jest dziełem Bernarda Kajdasza. Natomiast otoczenie ogrodu będzie wykończone po pomyślnych rokowaniach dotyczących sąsiednich działek. Dyrektorem domu został mianowany ks. Maciej Kulczyński, który pełni zarazem posługę wicedyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej. Opiekę nad miejscem sprawują również siostry Służebnice Prawdy Bożej. Na ich ręce marszałek województwa Piotr Całbecki ofiarował do Domu Księży Emerytów obraz namalowany przez dziesięcioletniego chłopca z Bangladeszu, przedstawiający dom jego marzeń.

 

HOMILIA NUNCJUSZA APOSTOLSKIEGO – 24.03.2015

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

 

Dom Księży Emerytów – to kolejna i jedna z największych inwestycji w diecezji bydgoskiej, którą oddano do użytku. Drugą nazwą kompleksu mieszkalnego jest Dom św. Jana Pawła II.

Budynek posiada 28 mieszkań, kaplicę, pomieszczenia i sale gościnne, dużą jadalnię, hospicjum, salę rehabilitacyjną i garaże. – Ta inwestycja jest bardzo ważna, nie tylko z tego względu, że mamy pewne zabezpieczenie emerytury dla księży. Mamy miejsce, w którym będą przebywać kapłani także z racji innych zdarzeń losowych, kiedy nie mogą być na parafii, a rodziny nie chcą ich wziąć do siebie. Dziękuję wszystkim, którzy w to dzieło się zaangażowali, zarówno osobom świeckim, jak i duchownym – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa.


Dla prawie jedenastoletniej diecezji było to kolejne – wymagające przedsięwzięcie. – Na tym domu zależało naszemu biskupowi i wielu kapłanom. Ksiądz żyje bez rodziny i musi mieć miejsce, w którym spędzi godnie swoją starość – powiedział ks. prałat Przemysław Książek. Ekonom diecezji bydgoskiej dodał, że Dom św. Jana Pawła II będzie stopniowo przyjmował nowych mieszkańców. – Przed nami jeszcze wiele prac, m.in. wykończenie otoczenia, które nie zależy tylko od diecezji. Na pewno dziękujemy Bogu, że się nami opiekuje. Dziękujemy, że tak młoda diecezja, mogła księżom wybudować taki dom – dodał kapłan.

Budowę rozpoczęto w 2007 roku. W międzyczasie trzeba było przeprowadzić m.in. remonty generalne budynków dla seminarium duchownego, a wcześniej zakończyć powstanie szkoły pomnika św. Jana Pawła II. – Czuję dużą satysfakcję, że mogliśmy zrealizować tak duże zadanie. Wybudować miejsce dla ludzi, którzy spędzą w nim resztę swojego życia na zasłużonym odpoczynku. Wszystko dzięki zespołowi ludzi, którzy pragnęli w tym dziele uczestniczyć. Pracowali tutaj architekci, rzemieślnicy, stolarze, posadzkarze, murarze, którzy włożyli w to miejsce wiele serca – powiedział Marek Murawski.

Koordynator budowy dodał, że dom ma ponad 3200 metrów kwadratowych. – Kierując się oszczędnościami, po raz pierwszy przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zostały zastosowane pompy ciepła. Służą one wspomaganiu centralnego ogrzewania, a także podgrzewają ciepłą wodę użytkową. Dzięki producentowi tych pomp możemy mówić o zastosowaniu najnowocześniejszych technologii – dodał Marek Murawski.

Dom św. Jana Pawła II posiada także przestronne korytarze, windę oraz miejsca garażowe w piwnicy. Każde mieszanie posiada dwa pokoje, aneks kuchenny oraz łazienkę. – Każdy z kapłanów chce jak najdłużej pracować, pomagać, funkcjonować. Jednak przychodzi taki moment, kiedy trzeba odpocząć, stanąć niejako w drugim szeregu, a osiągnięty wiek wymusza zwolnienie tempa – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła. Kapłan kieruje Caritas Diecezji Bydgoskiej, pod której opieką administracyjną znalazł się również nowy Dom św. Jana Pawła  II. Docelowo zostanie mianowany dyrektor domu, który będzie zarazem zastępcą szefa Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Budynek, który zaprojektowali Małgorzata i Krzysztof Świstowscy, znajduje się w sąsiedztwie kościoła ku czci bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika przy ulicy Augustyna i Romana Tragierów w Bydgoszczy. Dom zostanie w grudniu zaprezentowany m.in. podczas konferencji dla księży dziekanów, a wcześniej odbyło się spotkanie z inwestorami, ofiarodawcami i wykonawcami. Oficjalne otwarcie nastąpi w przyszłym roku.

 

print